„Osoby pozbawione mienia będą nadal mogły ubiegać się o rekompensatę, a prezydent Polski Andrzej Duda podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego po przyjęciu jej przez Sejm”, napisał prezydencki minister Jakub Kumoch w liście otwartym do amerykańskich senatorów. Treść pisma opublikowano w mediach społecznościowych
List Kumocha jest odpowiedzią na pismo wystosowane przez 12 amerykańskich senatorów z obydwu partii, którzy zwrócili się do prezydenta Dudy o zawetowanie nowelizacji Kpa. Politycy argumentowali, że przyjęcie projektu „znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski”.
Autorami listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy są senatorowie Marco Rubio (Floryda) i James Lankford (Oklahoma) z Partii Republikańskiej oraz Tammy Baldwin (Wisconsin) i Jacky Rosen (Nevada). Podpisy pod listem złożyło także ośmioro innych senatorów – siedmioro Demokratów i jedna Republikanka.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ostateczny kształt nowelizacji jest stanowiony w procesie parlamentarnym. Prezydent Duda podejmie decyzję po jego zakończeniu”, czytamy w liście otwartym strony polskiej.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej @prezydentpl minister @JakubKumoch odpowiada na list @marcorubio i grupy amerykańskich Senatorów ws. nowelizacji KPA. pic.twitter.com/HEfEIsGmwT
— Biuro Polityki Międzynarodowej (@BPM_KPRP) August 9, 2021
Prezydencki minister podkreślił, że projekt prawa, nad którym pracuje Sejm, jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonego jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę. Zaznaczył, że zawarta w proponowanym prawie klauzula wprowadza 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia tylko w postępowaniach administracyjnych. Zapewnił też, że osoby pozbawione mienia przez komunistyczne władze nadal będą mogły ubiegać się o rekompensatę w drodze procesów cywilnych.
Minister argumentuje, że brak limitów czasowych prowadziłby do „prawnego chaosu”. Dodał też, że dotychczasowe doświadczenia z reprywatyzacją były naznaczone korupcją i oszustwami oraz doprowadziły do aktów niesprawiedliwości, w tym eksmisji 40-55 tys. osób oraz przejęcia mienia przez grupy przestępcze.
Źródło: Twitter
TK