W Warszawie oddano hołd ofiarom tak zwanej Operacji AntyPolskiej NKWD prowadzonej w ZSRR od 1937 roku. Przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie złożono kwiaty, odmówiono modlitwę oraz zapalono znicze.
„Operacja AntyPolska” skierowana była głównie w Polaków, którzy po Traktacie Ryskim znaleźli się w granicach ZSRR. W 1937 roku zostali oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rzeczypospolitej, co oznaczało dla nich albo natychmiastową śmierć z rąk morderców z NKWD albo wywózkę do łagrów.
– Sam Stalin w roku 1937 nazywał Polaków, polskim brudem. Jak ustalili historycy, polscy obywatele ZSRR stawali przed plutonem egzekucyjnym 36 razy częściej niż przedstawiciele innych narodowości – powiedział podczas uroczystości prezes IPN Katol Nawrocki.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezes #IPN dr Karol #Nawrocki oddał hołd Polakom pomordowanym przez sowieckie NKWD w latach 1937–1938, w ramach tzw. operacji polskiej. pic.twitter.com/jq5P4wqJU3
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) August 11, 2021
Z kolei szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że niechęć komunistów do Polaków miała swoje korzenie w klęsce sowietów w 1920 r. – Lenin powiedział, że tam było wszystko do wzięcia, ale Józef Piłsudski i jego Polacy zatrzymali rewolucję, tego im nigdy darować nie można – powiedział Jan Józef Kasprzyk.
„Operacja Polska” rozpoczęła się od rozkazu numer 00485 z 11 sierpnia 1937 roku wydanego przez komisarza spraw wewnętrznych Nikołaja Jeżowa i zaakceptowanego przez Józefa Stalina.
Jak szacują historycy, w jej wyniku zamordowano co najmniej 111 tysięcy Polaków, a ponad 28 tysięcy wywieziono do łagrów. Ponad 100 tysięcy Polaków z zachodu ZSRR zostało także deportowanych na Syberię i do Kazachstanu. Zamordowani Polacy stanowili ponad 44 procent wszystkich ofiar operacji narodowościowych NKWD przeprowadzonych w ZSRR w latach 1937-1938.
Źródło: PolskieRadio24.pl, ipn.gov.pl
TK