Decyzją papieża Franciszka, dotychczasowy mistrz papieskich celebracji liturgicznych ks. prałat Guido Marini został mianowany biskupem Tortony we włoskiej Ligurii. Biskup nominat był w przeszłości również odpowiedzialny za celebracje liturgiczne z udziałem papieża Benedykta XVI.
Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, papież Franciszek wyznaczył nowego biskupa diecezji Tortona we Włoszech. Zostanie nim ks. prałat Guido Marini, od 2007 roku sprawujący posługę mistrza papieskich celebracji liturgicznych. To właśnie nowo mianowany biskup Tortony był jedną z osób odpowiedzialnych za przywrócenie szczególnie pięknych szat liturgicznych używanych podczas pontyfikatu papieża Benedykta XVI, a także innych tradycyjnych elementów papieskich celebracji.
„Celebrowanie w kierunku krzyża podkreśla poprawne ukierunkowanie modlitwy liturgicznej, tzn. w kierunku Boga; w czasie modlitwy wierni nie mają patrzeć na siebie, ale razem kierować swój wzrok ku Zbawicielowi. Rozdawanie Komunii św. wiernym na klęczkach ma na celu należyte dowartościowanie aspektu adoracji zarówno jako zasadniczego elementu celebracji, jak i postawy koniecznej w obliczu misterium realnej obecności Boga w Eucharystii” – mówił ks. prałat Guido Marini w rozmowie dla „Inside the Vatican”.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym samym wywiadzie biskup nominat Tortony mówił o konieczności przywiązywania wagi do łaciny. „Sobór Watykański II, chociaż wprowadził używanie języków narodowych, zalecał w liturgii zachowanie łaciny. Uważam, że istnieją dwa ważne powody, dla których nie powinno się rezygnować z łaciny. Przede wszystkim mamy wielkie dziedzictwo liturgiczne po łacinie: od śpiewu gregoriańskiego aż po polifonię, jak również „testi venerandi” (teksty święte), którymi przez pokolenia modlili się chrześcijanie” – wskazywał.
„Poza tym język łaciński pozwala nam dzisiaj ukazywać katolickość i uniwersalność Kościoła. Możemy w niezwykły sposób doświadczyć tej uniwersalności w Bazylice św. Piotra i w czasie innych międzynarodowych zgromadzeń, gdy mężczyźni i kobiety ze wszystkich kontynentów, różnych narodowości, mówiący różnymi językami, śpiewają i modlą się razem w tym samym języku” – mówił w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.
Ks. Guido Marini urodził się w Genui 31 stycznia 1965. Tam się kształcił i 4 lutego 1989 przyjął święcenia kapłańskie. Uzupełniał potem wykształcenie na Papieskich Uniwersytetach: Laterańskim – w zakresie prawa kanonicznego i Salezjańskim – w dziedzinie psychologii środków społecznego przekazu. W latach 1988-2003 był osobistym sekretarzem trzech kolejnych arcybiskupów Genui: kardynałów Giovanniego Canestriego, Dionigiego Tettamanziego i Tarcisio Bertone.
W latach 2003-05 kierował archidiecezjalnym Urzędem ds. Wychowania i Szkoły ze szczególnym uwzględnienia nauczania religii katolickiej. 1 października 2007 r. Benedykt XVI mianował go Mistrzem Papieskich Celebracji Liturgicznych i Prałatem Honorowym Jego Świątobliwości. W związku z tym, podczas konklawe w dniach 12-13 marca 2013 pełnił funkcję notariusza. Papież Franciszek po swym wyborze na Stolicę Piotrową zatwierdził go na stanowisku mistrza papieskich celebracji liturgicznych.
Ks. prałat Guido Marini głosił wiele prac i artykułów z zakresu duchowości. Był także kierownikiem duchowym i duszpasterzem różnych grup młodzieżowych, jak również asystentem duchowym kilku żeńskich wspólnot zakonnych.
Diecezja Tortona, której będzie przewodniczył jako biskup, należy do metropolii genueńskiej. Na jej terenie mieszka 275 tys. katolików, stanowiących 97 proc. ludności. Posługuje im 150 księży, w tym 55 zakonnych.
Źródło: KAI, vatican.va
WMa