„Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych” – powiedział na Westerplatte Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniających 82. rocznicę konfliktu.
Mariusz Błaszczak zarysował skalę hekatomby jaką wycierpiał naród polski w trakcie II wojny światowej zarówno ze strony niemieckiego jak i rosyjskiego okupanta. Akty terroru dotyczyły zarówno inteligencji, czego symbolem są Palmiry i Katyń jak i pozostałej ludności cywilnej.
– Ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych przez okupanta niemieckiego, a symbolem terroru wobec polskiej wsi jest wieś Michniów. Podobna sytuacja dotyczyła miast – łapanki, wywożenie do obozów koncentracyjnych i na roboty – przypomniał. Z podobną sytuacją zmagali się także żyjący pod sowieckim butem. – Wywózki, katorżnicza praca – to był dzień powszedni dla Polaków, którzy nie poddali się, walczyli o wolną ojczyznę – wskazał Błaszczak.
Wesprzyj nas już teraz!
Szef MON przypomniał, że w okupowanej Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, a Polacy są najliczniej reprezentowani w gronie „Sprawiedliwych wśród narodów świata”. Symbolem tego poświęcenia była rodzina Ulmów.
– Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach – zauważył szef MON. – Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską – podkreślił. – Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych – dodał.
Państwowe uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej z udziałem m.in. premiera Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu – Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego, prezesa IPN Karola Nawrockiego czy wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej rozpoczęły się o 4.45. pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. O tej godzinie, 1 września 1939 r. rozpoczął się niemiecki ostrzał na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na Westerplatte.
Źródło: rmf24.pl
PR