1 września 2021

„Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, kim byli naziści?”. 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

(Przemówienie Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

„Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych” – powiedział na Westerplatte Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniających 82. rocznicę konfliktu.

Mariusz Błaszczak zarysował skalę hekatomby jaką wycierpiał naród polski w trakcie II wojny światowej zarówno ze strony niemieckiego jak i rosyjskiego okupanta. Akty terroru dotyczyły zarówno inteligencji, czego symbolem są Palmiry i Katyń jak i pozostałej ludności cywilnej.

Ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych przez okupanta niemieckiego, a symbolem terroru wobec polskiej wsi jest wieś Michniów. Podobna sytuacja dotyczyła miast – łapanki, wywożenie do obozów koncentracyjnych i na roboty – przypomniał. Z podobną sytuacją zmagali się także żyjący pod sowieckim butem. – Wywózki, katorżnicza praca – to był dzień powszedni dla Polaków, którzy nie poddali się, walczyli o wolną ojczyznę – wskazał Błaszczak.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef MON przypomniał, że w okupowanej Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, a Polacy są najliczniej reprezentowani w gronie „Sprawiedliwych wśród narodów świata”. Symbolem tego poświęcenia była rodzina Ulmów.

Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach – zauważył szef MON. – Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską – podkreślił. – Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych – dodał.

Państwowe uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej z udziałem m.in. premiera Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu – Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego, prezesa IPN Karola Nawrockiego czy wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej rozpoczęły się o 4.45. pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. O tej godzinie, 1 września 1939 r. rozpoczął się niemiecki ostrzał na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na Westerplatte.  

Źródło: rmf24.pl
PR  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram