Podczas I wojny światowej w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Sejneńskiej toczyły się zacięte bitwy. Ostrzał z ziemi i powietrza nie naruszył jednak świątyni. Wojskowi nie mogli się temu nadziwić, a okoliczni wierni byli przekonani, że zawdzięczają to szczególnej opiece Matki Bożej. W pierwszą niedziele września Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej przeżywać będzie odpust ku czci Najświętszej Mari Panny.
„Rzecz godna uwagi! Choć zapewni podczas tylu bitew, pod Sejnami nie jedna armata była nastawiona na kościół i klasztor, choć rwały się wokoło granaty i bomby aeroplanów, seminarium zostało w paru miejscach poszczerbione, ale katedra stała nietknięta. Wojskowi podziwiali, gdyż to cel dla pocisków był doskonały, wierni zaś rozumieli w tym opiekę Matki Boskiej, która przedziwnie chroniła świątynię, gdzie cudami słynąca Jej figura się, przechowuje…” – napisał ksiądz Józef Złotkowski, prałat i dziekan Kapituły Kolegiackiej Sejneńskiej przed II wojną światową, w wydanej w 1938 roku książeczce pt. „Figura łaskami słynąca Matki Boskiej i Kościół Sejneński”.
Matka Boża Sejneńska jest nazywana: Łaskami Słynącą, od Trójcy Świętej, Matką Wspomożenia Wiernych oraz Przemożną Orędowniczką. Otaczająca wiernych swą matczyną miłością Pani obecna jest sanktuarium w Sejnach na Suwalszczyźnie od ponad 400 lat.
Wesprzyj nas już teraz!
Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem „wraz z cokołem mierzy 145 cm wysokości (bez korony), jest wyrzeźbiona w lipowym drewnie i przedstawia postać Matki Bożej siedzącej na tronie, trzymającej Dzieciątko Jezus u prawego boku. Rzeźba jest otwierana na boki od szyi Matki Bożej aż do podstawy, tworząc płaszcz opiekuńczy, podtrzymywany rękoma Maryi. Wewnątrz płaskorzeźba wyobraża Boga Ojca siedzącego na tronie łaski, który trzyma krzyż ze zmarłym Jezusem Chrystusem. Nad głową Boga Ojca jest Duch Święty w postaci gołębicy” – pisze Eugeniusz Fr. Klimaniec w tekście znajdującym się na internetowej stronie parafii w Sejnach.
Z upływem lat, figura była obwieszana kolejnymi wotami, które są dowodami otrzymywanych łask. Na figurę nałożono szczerozłote korony przyozdobione drogocennymi kamieniami oraz przystrojono srebrną sukienką, z bogato zdobionymi motywami kwiatowymi i złoceniami. W 1882 roku figurę umieszczono w dobudowanej do kościoła kaplicy Matki Bożej. Podczas I wojny światowej, Matka Boża Sejneńska ochraniała miejscowy kościół, który pomimo nalotów lotnictwa i ostrzału artyleryjskiego pozostał nietknięty.
Po II wojnie światowej figura Matki Bożej została odnowiona. W 1973 roku papież Paweł VI udzielił pozwolenia na koronację figury Matki Bożej i Dzieciątka Jezus koronami papieskimi. Uroczystości koronacyjne miały miejsce 7 września 1975 roku. Mszę Świętą odprawił kardynał Karol Wojtyła, a homilię o znaczeniu Maryi w życiu Kościoła, narodu, parafii i każdego człowieka, wygłosił Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. W 1999 roku w ołtarzu zainstalowano obraz Maryi Panny Brzemiennej, który umożliwia przysłanianie figury.
Każdego roku, w pierwszą niedzielę września w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, obchodzony jest uroczysty odpust. Jak informuje strona parafii w tym roku „świętowanie 46 rocznicy Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej naszej Pani Sejneńskiej” rozpocznie się w już w sobotę 4 września. W programie: przeniesienie figury Matki Bożej do ołtarza głównego, Nieszpory Maryjne, Msza Święta, nabożeństwo pierwszo sobotnie oraz czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim. „W niedzielę Suma odpustowa w języku polskim i litewskim będzie o godz. 12.00 z procesją eucharystyczną po Placu św. Agaty” – czytamy na stronie parafii.
Źródło: sejny.diecezja.elk.pl
JSJK