Amerykański reżyser Mel Gibson, twórca „Pasji”, opublikował krótkie wideo, w którym mówi o kryzysie w Kościele katolickim po II Soborze Watykańskim. Gibson powołuje się na abp. Carlo Marię Viganò i wskazuje, że wielu dzisiejszych biskupów to raczej najemnicy niż pasterze. Pytanie, jakie zadaje, to kto ich wynajął?
Mel Gibson opublikował wideo z okazji protestu, jaki odbył się w Chicago w obronie suspendowanych księży. Chodzi o kapłanów karanych w Stanach Zjednoczonych za wypowiedzi i działania na rzecz katolickiej Tradycji. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest choćby ks. James Altman, który został zawieszony przez bp. Williama Patricka Callahana z diecezji La Crosse. Oczywiście nie chodziło o żadne nadużycia ks. Altmana, ale o jego „konserwatywne” – to znaczy katolickie – stanowisko w wielu ważnych sprawach.
W obronie jego i podobnych mu kapłanów w Chicago odbyła się w piątek demonstracja i modlitwa różańcowa wynagradzająca za grzechy (Rally and Rosary of Reparation). Rzecz zorganizowała Koalicja Suspendowanych Księży (Coalition for Canceled Priests). Na miejsce wybrano Chicago, bo arcybiskup tego miasta, kardynał Blase Cupich, pozwolił niedawno na to, by na mszy świętej Ciało Chrystusa przyjęła burmistrz Chicago, Lori Lightfoot – kobieta, która nie jest katoliczką i żyje w jednopłciowym związku. Kardynał Cupich nie udzielił jej Komunii osobiście, ale oddelegował do rozdawania Ciała Chrystusa zwykłego księdza; kapłan później przepraszał za udzielenie Lightfoot Komunii i sugerował, że kardynał Cupich specjalnie skierował właśnie jego, czyniąc to nagle i bez zapowiedzi, by samemu uniknąć trudnej dla niego sytuacji – Cupich wiedział bowiem, że Lighftood podejdzie do Komunii, a nie chciał jej odmawiać Eucharystii. Sam kardynał nie przeprosił za tę sytuację.
Wesprzyj nas już teraz!
W krótkim nagraniu Mel Gibson przyznał, że sam jest bardzo grzesznym człowiekiem. Podkreślił jednak, że potrafi odróżnić pasterzy od najemników – i większość dzisiejszych biskupów uważa właśnie za najemników. – Pytanie, kto ich wynajął? Franciszek? A kto w takim razie wynajął Franciszka? Pachamama? – zapytał. Reżyser odwołał się do abp. Carlo Marii Viganò, wskazując, że zgadza się z jego rozpoznaniem, iż w Kościele katolickim kryzys rozpoczął się wraz ze zmianami II Soboru Watykańskiego II oraz tymi wprowadzanymi po Soborze.
Gibson stanął też w obronie przedsoborowej Mszy świętej.
Zasugerował ponadto, idąc ponownie za abp. Viganò, że działają w Kościele siły, które dążą do stworzenia jakiegoś „nowego” Kościoła, który miałby być pozbawiony autentyzmu i katolickości.
Gibson wezwał jednak do nadziei; przypomniał, że szatan nie pokona Kościoła, a zwycięstwo należy do Boga. Zachęcił do tego, by mieć tę nadzieję w sercu.
Źródło: lifesitenews.com
Pach