Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno, który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut, powiedział przewodniczący projektu naukowego mającego przywrócić do życia wymarły gatunek. Krzyżując materiał genetyczny pozyskany ze szczątków prehistorycznych istot z DNA Słonia Azjatyckiego zamierzają umożliwić tym zwierzętom osiedlenie się w regionach tundry i tajgi. W realizacji tego przedsięwzięcia pomóc ma 15 milionowy grant. Efektów można spodziewać się za 6 lat.
Rekonstrukcja populacji mamuta była rozważana od przeszło dekady. 14.09.2021 „The Guardian” poinformował jednak, że zamiar ten ma szanse się spełnić dzięki 15 milionom dolarów, jakie udało się pozyskać pomysłodawcom na realizację przedsięwzięcia. Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut, mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez brytyjskie medium profesor George Church, stojący na czele projektu.
Technologia, która ma zapewnić przywrócenie mamuta do życia, opierać się będzie o komórki macierzyste, zdolne do przekazywania DNA prehistorycznego zwierzęcia. Powstaną one dzięki złączeniu jego genotypu z materiałem genetycznym Słonia Azjatyckiego. Następnie „Embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonicę-surogatkę”, informuje polskie radio. Urodzin pierwszego takiego zwierzęcia możemy spodziewać się w 2027 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
Poza przywróceniem na świat wymarłego gatunku ma to również ocalić przed wyginięciem zagrożonego Słonia Azjatyckiego. Pozwoli mu bowiem przenieść się na północ kontynentu, słabo zamieszkaną przez człowieka. Jak podaje „The Guardian” nie jest pewne, czy Słonie Azjatyckie w przyszłości same będą skłonne kopulować z odtworzonym mamutem ze względu na występowanie obfitego owłosienia.
Prof. George Church jest specjalistą od genetyki na Harwardzie, oraz inicjatorem powstania przedsiębiorstwa „Colossal”, przeprowadzającego badania w tej dziedzinie nauki.
Źródła: polskieradio24.pl
FA