Spopularyzowanie w społeczeństwie mantry o negatywnych skutkach przemysłowej produkcji mięsa należy łączyć bardziej z rozwojem technologii, niż rozwojem świadomości – uważa pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz. Jego zdaniem kluczową rolę w tym procesie odgrywają lobby żywności genetycznie modyfikowanej i sztucznych zamienników mięsa, w rozwój których inwestują „wizjonerzy” pokroju Billa Gatesa i Jeffa Bezosa.
– Cała kampania, jak to zwykle jest z lewicowymi kampaniami, odwołuje się do moralnych, etycznych uzasadnień, że jakoby ludzkość po tysiącu lat odkryła, że coś, co zawsze robiła, to jednak nie powinna tego robić, np. nie powinna jeść mięsa – podkreśla publicysta na antenie Telewizji Trwam. – Zawsze w takich kampaniach jest odwołanie do wysokich motywacji i gdzieś tam okazuje się, że to nie rozwijająca się świadomość etyczna społeczeństwa sprawiła, że nagle uznano, że jedzenie mięsa jest niemoralne, tylko po prostu pojawiły się nowe technologie w rękach ludzi bardzo bogatych – przekonuje.
Jego zdaniem przyczyn kampanii przeciwko hodowli zwierząt, którą uzasadnia się moralnie za pomocą globalnego ocieplenia, działa bardzo mocno na rzecz lobby promującego żywność genetycznie modyfikowaną, której produkcja leży w rękach wielkich koncernów rolniczych. – Rolnictwo, które przechodzi na GMO, jest już rolnictwem absolutnie i całkowicie uzależnionym od koncernu, który produkuje materiał siewny. Kończy się sytuacja, którą znamy od wieków, że chłop był niezależny, ponieważ siał i jakiś worek zboża sobie zostawiał na następny siew – uważa publicysta. Redaktor Ziemkiewicz wskazał także na drugi potężny czynnik lobbingowy, jaki stanowią producenci tzw. sztucznego mięsa, wytwarzanego laboratoryjnie.
– O tym się mówi i to jest w tej chwili bardzo rozkręcony biznes, w który zainwestowano miliardy po to, żeby zarobić na nim biliony. Mięso ma być produkowane z bardzo nieapetycznych substancji. Chodzi o grzyby, czyli z białka ma być wytwarzany zamiennik mięsa. A jeśli powiem, że zainwestowali w to Bill Gates i Jeff Bezos plus wielu podobnych ludzi, to można się domyślić, że jest to wizja jak z naukowej fantastyki – zaznaczył red. Rafał Ziemkiewicz.
Źródło: radiomaryja.pl
PR