Większość komunistycznych sędziów i prokuratorów, którzy w okresie PRL-u skazywali działaczy niepodległościowych i opozycyjnych, nie doczekała się rozliczenia przez wymiar sprawiedliwości III Rzeczypospolitej – przypomina Gazeta Polska. Po ponad 30 latach zdaje się, że władze zaczęły dojrzewać do naprawienia tych zaniechań, o czym świadczy ogłoszenie przez IPN i Główną Komisję Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu ruchu w kierunku uchylenia immunitetów funkcjonariuszy sądowych z okresu komunizmu.
„Wiele osób skrzywdzonych w latach 80. wciąż czeka na sprawiedliwość” – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, podczas wspólnej konferencji z dyrektorem Głównej Komisji Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, prokuratorem Andrzejem Pozorskim, w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Zapadła decyzja, że pion śledczy IPN przeanalizuje wszystkie orzeczenia sądowe przeciwko działaczom niepodległościowym.
– Zbrodnie sądowe z tamtego okresu wymagają dzisiaj konkretnych ruchów Instytutu Pamięci Narodowej w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom oskarżającym i wydającym wyroki w okresie stanu wojennego – podkreślił prezes IPN. Jak wyjaśnił, sprawy będą dotyczyły szerszego okresu, obejmując również czas stalinizmu.
Wesprzyj nas już teraz!
Prokurator Pozorski określił stan wojenny jako czas „ogromnego bezprawia”. – W to bezprawie wpisał się również wymiar sprawiedliwości. Nie możemy zapomnieć o tych wyrokach i należy poddać je surowej ocenie prawnej – wskazał.
Prezes IPN odpowiedział również na pytanie, kiedy można spodziewać się pierwszych uchyleń immunitetów. – Umówiliśmy się z panem prok. Pozorskim, że te pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu skierowane zostaną w ciągu najbliższy sześciu miesięcy. Jest tyle rzeczy do zrobienia w tej materii, że musimy działać dynamicznie. Ja będę na bieżąco badał postęp tych prac i liczę, że szybko uda się postawić w stan oskarżenia osoby, które dopuszczały się bezprawnych działań w tamtym okresie – powiedział Nawrocki.
Źródło: Gazeta Polska
FO