Instytut Ordo Iuris wydał opinię prawną, z której jednoznacznie wynika, że imigranci próbujący przedostać się z Białorusi do Polski pozostają pod wyłączną jurysdykcją państwa białoruskiego, a Polska spełnia swój międzynarodowy obowiązek zapobiegania nielegalnej imigracji.
– Opierając się na doniesieniach medialnych oraz analizie prawnej można stwierdzić, że zarówno okoliczności faktyczne, jak również charakter działań podjętych przez Rzeczpospolitą Polską względem cudzoziemców nie uzasadniają tezy, że migranci koczujący po białoruskiej stronie granicy z Polską podlegają polskiej jurysdykcji – podkreśla Łukasz Bernaciński, Dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.
W wydanej przez Instytut Ordo Iuris opinii prawnej nacisk kładzie się na „ustalenie, czy cudzoziemcy pozostają pod polską jurysdykcją jest kluczowe do trafnej oceny zakresu odpowiedzialności władz polskich w przedmiotowej sprawie”.
Wesprzyj nas już teraz!
Według analizy Europejska Konwencja o Prawach Człowieka nakłada obowiązek zapewnienia praw i wolności gwarantowanych przez ten międzynarodowy dokument na państwo, w którego granicach pozostaje imigrant. W związku ze stanem faktycznym przebywania nielegalnych imigrantów po białoruskiej stronie granicy to Białoruś sprawuje efektywną kontrolę nad przybyszami sprawuje rząd białoruski i pozostają oni poza jurysdykcją państwa polskiego.
Rozumienie jurysdykcji wyłania się z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W jego świetle jurysdykcja jest zasadniczo terytorialna, jednak w odniesieniu do spraw migracyjnych istnieją wyjątki, w których można stosować tę jurysdykcję eksterytorialnie. Dzieje się tak w przypadku działań zbrojnych, dyplomatycznych lub konsularnych. W przypadku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej jurysdykcja Polski została uznana na podstawie interwencji Straży Granicznej w odniesieniu do osób, które przekroczyły granicę Rzeczpospolitej Polskiej.
Rozumienie jurysdykcji jako ograniczonej do terytorium państwa sprawującego skuteczną kontrolę nad imigrantami pojawia się także w dokumentach ONZ, wydawanym przez Komitet Przeciwko Torturom i Komitet ds. Praw Dziecka.
Na podstawie wymienionych dokumentów oraz orzecznictwa prawnicy Instytutu Ordo Iuris wskazują, że nie istnieją postawy prawne dla uznania polskiej jurysdykcji, a więc i zobowiązania do pomocy imigrantom, którzy pozostają po stronie białoruskiej i nie przekroczyli polskiej granicy.
Wynika stąd również, że Polska wywiązuje się ze swoich obowiązków międzynarodowych polegających na ochronie granic i zapobieganiu nielegalnej imigracji.
Źródło: Instytut Ordo Iuris
FO
Zobacz także:
Czy musimy przyjąć UCHODŹCÓW? Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej! || Jaka jest prawda?