W nocy z wtorku na środę TVP 2 wyemituje film pt. „Miłość większa niż strach” poświęcony rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami. Dokument został wyprodukowany przez Centrum Życia i Rodziny, a jego reżyserem jest Łukasz Korzeniowski, współtwórca m.in. filmów „Mięsożerca. Wróg numer jeden” czy „Ordo Iuris. Kto za nimi stoi?”.
„Miłość większa niż strach” przedstawia autentyczne historie rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Bohaterami filmu są rodzice oraz ich dzieci, które ze względu na podejrzenie lub stwierdzenie choroby, mogły się nigdy nie urodzić. Autorzy filmu podkreślają, że produkcja ma przybliżyć widzom niezwykłą odwagę rodziców i pokazać, że „miłość do dzieci była większa niż strach” związany z ich przyszłą niepełnosprawnością. Tematyka dokumentu wpisuje się w obraz debaty społecznej na temat aborcji eugenicznej i wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Dziś emisja wyprodukowanego przez @CentrumZycia filmu "Miłość większa niż strach". Zapraszam wszystkich do TVP2. To wyjątkowy film poświęcony historii rodzin, które nie zgodziły się na wykonanie aborcji, pomimo zaleceń lekarzy.
Wesprzyj nas już teraz!
Niezwykle mocne świadectwo. 💪 pic.twitter.com/ac4Xp46qjI
— Paweł Ozdoba (@PawelOzdoba) September 21, 2021
Ludzie domagający się na ulicach prawa do zabicia chorych dzieci przed narodzeniem wysyłają rodzinom okrutny komunikat: „to dziecko nie powinno się urodzić”, „jego życie nie jest wartościowe”, „niepełnosprawne dziecko to przekleństwo”. To z pewnością rani te rodziny i te dzieci.
Centrum Życia i Rodziny podkreśla, że poprzez produkcję filmu „Miłość większa niż strach”, chce dowartościować wszystkie matki oraz ojców, którzy podjęli się trudu wychowania dzieci niepełnosprawnych. – Chcemy utwierdzić ich w przekonaniu, że decyzja o przyjęciu z miłością niepełnosprawnego dziecka była ze wszech miar właściwa – tłumaczy Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
Dokument prezentuje również świadectwo pani Małgorzaty z Sochaczewa, która jako młoda kobieta, za namową lekarza dokonała aborcji i bardzo tego żałuje. Widziała, jak jej syn umiera odłożony gdzieś na bok, walcząc jeszcze kilka godzin o życie. Te obrazy były dla niej traumą przez długi czas. Dziś postąpiłaby zupełnie inaczej. Urodziłaby swoje dziecko, przytuliłaby i jak mówi, byłaby z nim do końca, bo miłość matki to miłość do końca.
W filmie wypowiadają się także eksperci zajmujący się zawodowo pomocą niepełnosprawnym. Dokument może stać się ważnym głosem w dyskusji na temat braków instytucjonalnych i przeszkód w codziennym funkcjonowaniu tych rodzin. Z pewnością pomoc państwa w tym obszarze jest niewystarczająca. Bohaterowie naszego filmu opowiadają o różnych problemach natury prawnej czy medycznej, które należałoby wziąć pod uwagę przygotowując propozycje rozwiązań służących polepszeniu ich sytuacji.
Emisja filmu na antenie TVP 2 odbędzie się we wtorek 21 września o godz. 23.55.
Źródło: Centrum Życia i Rodziny
TK