– Prawie 90 proc. osób objętych spisem już wzięło w nim udział. Przed nami jednak najtrudniejsza końcówka – powiedział w wypowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. Dodał, że dotychczas w trwającej od 1 kwietnia akcji zbierania informacji o obywatelach zgłoszono około 160 wniosków o ukaranie osób, które odmówiły udziału w spisie.
Rozkrut poinformował, że dotychczas w Narodowym Spisie Powszechnym (NSP) wzięło udział prawie 90 proc. obywateli. Przypomniał, że akcja potrwa do 30 września i wyraził nadzieję, że do tego czasu wszyscy „zdążą się spisać”.
Na pytanie, ile wniosków o nałożenie kar za odmowę udziału w spisie do tej pory zostało skierowanych na policję, szef GUS powiedział, że w skali kraju jest ich już ponad 160. Dodał, że ostatecznie o grzywnie i jej wysokości (maksymalnie 5 tys. zł) zdecyduje sąd. Zaznaczył jednak, że do tej pory żadna sprawa się nie zakończyła.
Wesprzyj nas już teraz!
Rozkrut zapowiedział na łamach „DGP”, że pierwsze, najbardziej ogólne wyniki NSP zostaną ogłoszone na początku stycznia 2022 r. podczas kongresu demograficznego. – Będą one dotyczyły liczby ludności w Polsce, płci, wieku społeczeństw itd. Natomiast wszystkie zostaną opublikowane w ciągu dwóch lat – zapowiedział prezes GUS.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TK