Okres 30 dni, na który rząd wprowadził stan wyjątkowy na granicy Polski i Białorusi, dobiega końca. Już na początku sprawa wywoływała uwagi i przewidywania chęci przedłużania tego stanu na kolejne miesiące. Jak pokazała najnowsza ankieta na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, niecała połowa respondentów jest za przedłużeniem.
Stan wyjątkowy obejmuje obecnie 183 miejscowości na pasie granicznym z Białorusią. Rząd, wprowadzając go, zapewniał, że nie dotknie lokalnej ludności, a jedynie pomoże w pracy Straży Granicznej. Jak informują pogranicznicy, strona białoruska nie ustaje w ofensywie, wciąż wysyłając nowych imigrantów na granicę. Media donosiły ponadto o kilku zgonach na tamtym obszarze. Do sytuacji dokładają się, jak przekonuje rząd, ćwiczenia wojskowe Zapad – największe manewry prowadzone od lat przez Rosję.
W sprawie wypowiedział się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, twierdząc, że potrzeba jeszcze sześćdziesięciu dni, by opanować sytuację. – Dwa miesiące potrzebujemy, zakładam że nam się uda, że druga strona zrozumie, że jest bezradna wobec nas, że Polska twardo broni swojej granicy, że to nie będzie wchodzenie jak w masło i wysyłanie nam kolejnych tysięcy zmanipulowanych, oszukanych migrantów – powiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
Na pytanie o to, czy należy przedłużyć stan wyjątkowy, odpowiedzieli respondenci sondażu przeprowadzonego przez United Surveys. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 28,1 procent osób, zaś 18,7 stwierdziło, że „raczej tak”. Zdecydowanie przeciwnych było 21,8 procent, natomiast 15,6 odpowiedziało „raczej nie”. 15,8 procent respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Jak zauważa RMF FM, aż 73 procent wyborców Zjednoczonej Prawicy jest za przedłużeniem stanu wyjątkowego, podczas gdy tylko 15 procent osób, które głosowały na Koalicję Obywatelską popiera takie rozwiązanie. „Za” jest 35 procent wyborców Lewicy, 50 PSL i Kukiz’15 oraz 64 Konfederacji.
Źródło: rmf24.pl
FO