1 października 2021

Turów bez porozumienia: eskalacja czeskich żądań

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. wikimedia.org)

Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacją żądań strony czeskiej w całym regionie – mówił minister Michał Kurtyka po nieudanych negocjacjach w sprawie kopalni Turów. Jak podkreślał kilka dni wcześniej, propozycja przedstawiona przez Polskę była bardzo korzystna. W ocenie ministra pozwoliłaby ona na stałe rozwiązać spór oraz zagwarantowałaby ekologiczną stabilność w regionie przygranicznym.

Rozmowy między dyplomatami Polski i Czech rozpoczęły się w środę 29 września 2021. Ich celem było zagwarantowanie dalszej pracy kopalni węgla brunatnego w Turowie, po tym jak w lutym bieżącego roku Praga zaskarżyła Rzeczpospolitą do Unii Europejskiej, twierdząc że zwiększanie wydobycia zagraża dostępowi do wody mieszkańców Kraju Libereckiego. W ocenie resortu środowiska, przedstawiona Czechom propozycja była obopólnie korzystna, jednak ich przedstawicielstwo zaczęło wysuwać nieracjonalne żądania.

– Strona czeska zaczęła zachowywać się w sposób irracjonalny i oderwany od rzeczywistości – podsumowywał wiceminister spraw zagranicznych. Jak tłumaczył dalej Paweł Jabłoński, zażądała ona dodania klauzuli gwarantującej, że dokument nie będzie mógł zostać wypowiedziany w przyszłości.  W partnerskich porozumieniach międzynarodowych nie powinno się wprowadzać podobnych zapisów, wyjaśniał wiceminister. Podkreślił jednocześnie, że polska dyplomacja otwarta jest na kolejne próby wypracowania ugody.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef resortu spraw zagranicznych Czech, Richad Brabec, przekazał natomiast, że warunki porozumienia są w zasadzie ustalone, a jedyną kontrowersję stanowi okres, przez jaki mają one pozostawać w mocy. „Brabec zakwestionował ocenę polskich negocjatorów o eskalacji czeskich żądań. Zdaniem Brabca klauzula dotycząca braku możliwości wypowiedzenia porozumienia w sprawie kopalni Turów, była zapisana w projekcie porozumienia od początku negocjacji”, donosi Interia.

– Największym przegranym dzisiejszej decyzji o odrzuceniu oferty jest lokalna społeczność po obu stronach granicy – podsumował wynik rozmów minister Kurtyka. Były to już kolejne z serii rozmów toczone między państwami, po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce zaprzestanie wydobycia w Turowie. Władze zamiast tego ogłosiły, że kopalnia wciąż będzie działać i na własną rękę rozpoczęły próby wypracowania porozumienia z Czechami.

Źródła: interia.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram