Od zapowiedzi do natychmiastowego działania – w taki sposób można podsumować nową politykę internetowego giganta, jakim jest YouTube w kwestii publikowania materiałów o tzw. szczepionkach przeciw COVID-19, w których poddaje się w wątpliwość ich skuteczność. Platforma zdecydowała, że będzie blokować i usuwać wszystkie tego typu nagrania, a nawet kasować konta, na których zamieszczane są takie materiały.
„Będziemy usuwać treści zawierające fałszywe stwierdzenia, że zatwierdzone szczepionki są niebezpieczne i powodują przewlekłe dolegliwości oraz że szczepionki nie ograniczają przenoszenia choroby, ani możliwości zarażenia się nią, a także nieprawdziwe informacje o substancjach znajdujących się w szczepionkach”, czytamy w komunikacie na blogu YouTube’a.
„Dotyczy to także treści, które fałszywie twierdzą, że zatwierdzone szczepionki powodują autyzm, raka lub bezpłodność, albo że substancje zawarte w szczepionkach umożliwiają śledzenie zaszczepionych osób. Nasze zasady dotyczą nie tylko konkretnych rutynowych szczepień ochronnych, np. przeciwko odrze czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale także ogólnych stwierdzeń o szczepionkach”, podkreślono.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dodał serwis, nowe zasady zostały opracowane wspólnie z „lokalnymi i międzynarodowymi instytucjami oraz ekspertami ds. zdrowia publicznego”.
Na przykład nowe wytyczne dotyczące skutków ubocznych szczepionek odwołują się do ogólnodostępnych materiałów na temat szczepionek, które są udostępniane przez organizacje zdrowia publicznego i poparte konsensusem medycznym. Zmiany zasad zaczynają obowiązywać od dzisiaj. Tak jak w przypadku każdej istotnej zmiany ich pełne egzekwowanie zajmie naszym systemom trochę czasu”, wyjaśniono.
Przewidziano wyjątki od zakazu. „Biorąc pod uwagę znaczenie publicznej dyskusji i debaty dla procesu naukowego, będziemy nadal zezwalać na publikowanie na YouTube treści dotyczących polityki szczepionkowej, nowych badań nad szczepionkami oraz historycznych sukcesów lub porażek w zakresie szczepień. Będzie też można publikować osobiste relacje dotyczące doświadczeń ze szczepionkami, pod warunkiem, że takie filmy nie będą naruszać innych wytycznych dla społeczności, a kanał nie zajmował się wcześniej promowaniem wątpliwości wobec szczepień”, poinformowano.
YouTube podał również, że w ciągu roku usunięto ponad 130 tys. materiałów, które naruszały zasady dot. szczepionek przeciw COVID-19.
Oprócz materiałów poddających w wątpliwość skuteczność szczepień przeciw COVID-19, YouTube zdecydował się również na usunięcie niektórych kanałów zawierających antyszczepionkowe treści m.in. Roberta F. Kennedy’ego Jr. i Josepha Mercoli.
Źródło: Wirtualne Media
TK