W Tarnowie powstał komitet obywatelski, który stara się o to, by samorząd dofinansował leczenie przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii dla mieszkańców miasta. Tworzą go m.in. członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Do Kancelarii Rady Miejskiej w Tarnowie złożono dziś dokumenty związane z powołaniem Komitetu. Został również przygotowany i złożony projekt uchwały. Społecznicy zapowiadają zbieranie podpisów wśród mieszkańców.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomysłodawcą inicjatywy jest prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, radny PiS Stanisław Klimek. – Lewica złożyła swój projekt, który dotyczy dofinansowania in vitro. Dzwonili wtedy do mnie dziennikarze i pytali mnie, czy poprę tę inicjatywę. Zapowiedziałem wówczas, że stworzymy projekt uchwały dotyczący naprotechnologii. Dziś stało się to faktem. Liczę, że radni poprą projekt, bo warto dać nadzieję młodym małżonkom – podkreśla.
– Naprotechnologia to szansa dla osób, które starają się o dziecko i nie chcą korzystać z in vitro – mówi Agnieszka Juszczyk, instruktor i edukator modelu Creighton, który jest podstawą naprotechnologii. Jak zaznacza, sama dzięki tej metodzie została mamą. – Naprotechnologia to leczenie przyczyn niepłodności, w przeciwieństwie do in vitro, które skupia się na „leczeniu” bezdzietności. Dzięki naprotechnologii małżeństwo może zostać rodzicami w sposób biologiczny, dodatkowo są to skutki długofalowe, dlatego że leczone jest zdrowie rozrodcze pary małżeńskiej – podkreśla.
Zadaniem Komitetu będzie zebranie minimum trzystu podpisów wśród mieszkańców.
– Decyzja o tym, co stanie się z projektem uchwały, będzie należała do radnych – mówi Filip Pinas z Komitetu, wiceprezes Stowarzyszenia Tarnów Pierwsze Niepodległe. – Jeżeli złożymy projekt uchwały wraz z podpisami, zostanie on poddany pod głosowanie Rady Miejskiej. Liczymy na to, że dzięki zaangażowaniu członków Komitetu, osób, które chcą zbierać podpisy i współtworzyć tę inicjatywę uchwałodawczą, będziemy w stanie przekonać radnych do tego, że ten pomysł przyniesie tylko i wyłącznie korzyści – powiedział.
Komitet proponuje, by na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii została przeznaczona kwota 275 tysięcy złotych w latach 2022-2025.
Maksymalna kwota refinansowania kosztów leczenia jednej pary miałaby wynosić 4 tysiące złotych, przy czym pozostałe koszty leczenia i zakupu leków pacjenci poniosą we własnym zakresie.
Program wsparcia leczenia niepłodności tą metodą miałby objąć 60 par, pozostających przynajmniej od 2 lat w sformalizowanym związku małżeńskim i przynajmniej jeden z małżonków jest zameldowany na terenie Tarnowa od 2 lat, jeśli ukończyli 25. rok życia i nie przekroczyli 45. roku życia.
W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że naprotechnologię należy określić jako metodę spójną z wartościami katolickimi, które mają szczególne znaczenie dla mieszkańców regionu tarnowskiego.
– Naprotechnologia jako metoda bezpieczna, która nie budzi zastrzeżeń moralnych ani religijnych, jest tym bardziej oczekiwana przez pary, które z różnych powodów nie będą chciały skorzystać ze sztucznej reprodukcji. Już teraz blisko 1 tysiąc par rocznie decyduje się na rozpoczęcie leczenia z wykorzystaniem tejże metody – piszą inicjatorzy.
Źródło: KAI
RoM
Rezygnacja z suwerenności w kwestiach etycznych i rodzinnych jest posunięciem jeśli nie celowym to bardzo krótkowzrocznym. Łatwo można przewidzieć dalszy rozwój scenariusz wydarzeń nad Wisłą, bo obserwujemy go już na Zachodzie, gdzie „tęczowy” zastępczy proletariat neokomunistów rozpanoszył się już we wszystkich sferach życia społecznego, nie wyłączając dawnych ostoi moralności, czyli Kościoła, kultury, edukacji – czytaj więcej w linku poniżej.
Szczególnie kosztowna zdrada. Obrona rodziny przegrała z eurosrebrnikami