– Idea współpracy osób duchownych i świeckich w ramach synodu jest słuszna, o ile wzajemne wsłuchiwanie się i współdziałanie będzie zasłuchaniem w Chrystusa, a nie w głosy opinii społecznej. Mówię o tym w kontekście drogi synodalnej w Niemczech, która pokazuje na przykładzie tamtejszego Kościoła lokalnego, że słuchanie bardziej ludzi niż Boga prowadzi do destrukcji Kościoła – zaznaczył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Ks. prof. Bortkiewicz został poproszony o komentarz do rozpoczynającego się w Watykanie XVI Zgromadzenia Ogólnego Biskupów nazywanego również Synodem o synodalności. Zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka, w rozmowach uczestniczą zarówno księża biskupi, jak i osoby świeckie.
– Synod poświęcony jest synodalności, a więc zwróceniu uwagi na dynamikę Kościołów lokalnych, na większą współpracę hierarchii Kościoła z osobami świeckimi, na pogłębienie wspólnotowości i dynamiki misyjności. Jak rozumiem, takie są główne założenia synodu – wyjaśnił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Wesprzyj nas już teraz!
– Kościół jest wspólnotą. Jest jednak wspólnotą zhierarchizowaną, przy czym mówiąc o hierarchizacji, trzeba pamiętać o tym, że wspólnotę Kościoła założył sam Chrystus. Przedstawiane projekty mają więc sens wtedy, kiedy wsłuchujemy się w głos Jezusa, a nie w głosy oddolne bądź wzajemnie we własne głosy. Mówię o tym w kontekście drogi synodalnej w Niemczech, która pokazuje na przykładzie tamtejszego Kościoła lokalnego, że słuchanie bardziej ludzi niż Boga prowadzi do destrukcji Kościoła. Koncepcja obecnego synodu biskupów jest dobra, o ile wzajemne wsłuchiwanie się i współdziałanie będzie zasłuchaniem w Chrystusa, a nie w głosy opinii społecznej – zaznaczył duchowny.
Źródło: RIRM, RadioMaryja.pl
TK