W celu walki z unikaniem opodatkowania przez korporacje międzynarodowe, wyprowadzające zyski do rajów podatkowych, ponad 130 krajów uzgodniło stanowisko w sprawie umowy, która miałaby być podpisana w przyszłym roku. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie minimalnej stawki podatku w wysokości 15 proc. od obrotów rocznych korporacji, przekraczających 864 mld dol.
Rządy zgodnie uznają, że globalizacja – poza korzyściami – przynosi także i negatywne skutki. Pozwala m.in. korporacjom na wyprowadzanie wypracowanych zysków do rajów podatkowych. Według szacunków OECD, rządy 136 krajów, reprezentujących 90 proc. światowej gospodarki, zyskają na umowie około 150 miliardów dolarów wpływów rocznie. Co ciekawe, porozumienie wsparły zarządy Google i Amazona, uzyskując w zamian zniesienie dodatkowych podatków od poszczególnych usług cyfrowych, nałożonych niedawno przez niektóre kraje.
Francuski minister finansów Bruno Le Maire mówił, że czeka nas „prawdziwa rewolucja podatkowa XXI wieku”. Dodał, że wreszcie firmy Big Tech płacić będzie podatki w krajach, w których świadczy usługi. Dotychczas na obniżeniu podatków dla korporacji zyski czerpały małe kraje, takie jak Irlandia czy Luksemburg. Na zawarcie porozumienia nie zgodziły się Pakistan, Kenia, Nigeria i Sri Lanka. Ostatecznie treść umowy mają końcem października zatwierdzić przywódcy grupy G-20 na szczycie w Rzymie. Do jej podpisania miałoby dojść w przyszłym roku. Umowa zaczęłaby obowiązywać od 2023 r.
Umowa znosi podwójne opodatkowanie zysków. Ma dawać pewność podatkową poprzez zakaz nakładania nowych podatków cyfrowych i ograniczyć liczbę sporów handlowych. Jak wskazuje OECD, „globalne porozumienie w sprawie minimalnych podatków nie ma na celu wyeliminowania konkurencji podatkowej, ale nakłada wielostronnie uzgodnione ograniczenia, dzięki czemu kraje będą uzyskiwać rocznie około 150 miliardów dolarów nowych dochodów”. W przypadku korporacji o globalnej sprzedaży powyżej 20 mld euro i rentowności powyżej 10 proc. nastąpi przeniesienie obowiązku płacenia podatków z ich krajów pochodzenia na rynki, na których prowadzą działalność gospodarczą i gdzie wypracowują faktyczne zyski. – Dzisiejsze porozumienie sprawi, że nasze międzynarodowe rozwiązania podatkowe będą bardziej sprawiedliwe i będą działać lepiej – zaznaczył sekretarz generalny OECD Mathias Cormann.
Źródło: usatoday.com, oecd.org
AS