Słoweński premier, który skrytykował działania europosłów, wskazując, że są „marionetkami Sorosa”, spotkał się z natychmiastową krytyką. „Deutsche Welle” zarzuciła mu szerzenie antysemityzmu i teorii spiskowych. Tradycyjnie aktywny w takich sytuacjach premier Holandii już przesłał stosowną notę do ambasady słoweńskiej w swoim kraju.
Premier Janez Janša – w związku z wizytą delegatów Parlamentu Europejskiego na czele z przewodniczącą Sophie in 't Veld na Słowenii, gdzie mają zbadać kwestie przestrzegania przez rząd praworządności i wolności mediów – zamieścił wpis na Twitterze, sugerując, że wielu europosłów, w tym szefowa misji, to „marionetki Sorosa”. Premier zamieścił także infografikę z nagłówkiem: „13 z 226 znanych marionetek Sorosa w parlamencie UE”.
„Pilnie wzywamy Janšę do zaprzestania prowokacji przeciwko posłom do Parlamentu Europejskiego. Ataki na członków tej Izby to także ataki na obywateli Europy” – tweetował w odpowiedzi przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
Wesprzyj nas już teraz!
Słowenia pełni obecnie rotacyjną prezydencją w Radzie Europejskiej. Premier Janša nie raz oskarżał opozycyjnych europosłów o bycie na liście płac George’a Sorosa, żydowskiego miliardera z USA o korzeniach węgierskich, który propaguje na świecie postępową agendę.
Media zwracają uwagę, że niektóre osoby na zdjęciu nie są już posłami do PE, a jedna z nich zmarła na początku tego roku.
Holenderskie i niemieckie media oskarżyły Janšę o antysemityzm. Eurodeputowany Malik Azmani określił zamieszczenie infografiki jako „podły, antysemicki trop”. Wiceprzewodniczący grupy Renew Europe, oraz niemiecki eurodeputowany Daniel Freund stwierdził, że Janša „posługuje się antysemickmi teoriami spiskowymi w stylu Orbana”.
Premier Holandii Mark Rutte uznał wpis Janšy jako „niesmaczny” i potępił go „w najostrzejszych słowach”. Lider Słowenii odparł, by holenderski przywódca skupił się na „ochronie swoich dziennikarzy przed śmiercią na ulicach”, ponieważ bywają atakowani, a Holandia ma w jego ocenie problem z wolnością słowa.
Eurodeputowana Irena Joveva określiła posty Janšy jako „prowokacje” i również potępiła je jako antysemickie. Guy Verhofstadt wezwał Janšę, by „zaprzestał szerzenia antysemickich, antydemokratycznych i antyunijnych teorii spiskowych,” które płyną z inspiracji Putina.
Słoweński premier miał odmówić spotkania z misją parlamentarną. Media przypominają, że premier poparł Warszawę w sporze z UE. Wsparł także „deklarację antyunijną sojuszu skrajnie prawicowych partii z 16 krajów UE”. Proeuropejscy deputowani z Europejskiej Partii Ludowej obawiają się, że po przegranej „niemieckich konserwatystów” w ostatnich wyborach, „ultrakonserwatyści”, tacy jak Janša będą starali się pchnąć partię bardziej na prawo. A to utrudni Komisji Europejskiej realizację programu budowy „europejskiej autonomii strategicznej”.
Źródło: dw.com, sloveniatimes.com, euractiv.com
AS