31 października w Niemczech wspólnoty ewangelickie oraz Kościół katolicki upamiętniają wystąpienie Marcina Lutra w Wormacji z 1521 roku. Przy tej okazji ze strony katolickiej kieruje się zwykle wiele ciepłych słów pod adresem herezjarchy i jego współczesnych zwolenników. W tym roku szczególnie gorliwie w obronie dobrego imienia Marcina Lutra wystąpił arcybiskup Berlina, Heiner Koch. Określił Lutra jako człowieka przykładnego gdy idzie o zaufanie Bogu.
Arcybiskup Heiner Koch o rzekomych cnotach Lutra mówił w niedzielę. – Poczucie niesienia przez Boga, wiedza, że Bóg z Jego łaską wyprzedza wszelkie ludzkie działanie, uczyniło go [Lutra] wolnym, by występować przeciwko wielkim przeciwnościom, nawet przeciwko cesarzowi i papieżowi. Ze swoim zaufaniem Bogu Marcin Luter jest dla mnie do dziś przykładem – powiedział hierarcha. Arcybiskup Berlina uczestniczył w ewangelickiej uroczystości ku czci herezjarchy.
Metropolita stolicy Niemiec wyraził też swoje głębokie „ludzkie i teologiczne uznanie oraz szacunek dla odważnego zachowania Marcina Lutra”. Hierarcha stwierdził, że trwało wiele lat, aż w katolickich badaniach nad Lutrem doceniono jego pracę na rzecz wiary chrześcijańskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Marcin Luter krytykował w rzymskim Kościele to, co nie było już katolickie. Reformacja Kościoła była pilnie potrzebna – powiedział arcybiskup. Według metropolity Berlina fakt doprowadzenia do podziałów w wyniku wystąpienia Lutra był efektem „tragizmu historii”, z którego to powodu „cierpimy do dzisiaj”.
Arcybiskup uznał, że jest to częściowo skutek kłótliwego charakteru samego Lutra. Uznał jednak, że w kłótni bierze zawsze udział dwoje ludzi; tutaj wskazał na uznanie przez Lutra papieża za antychrysta i paląc papieską bullę, a z drugiej strony na obłożenie Lutra przez papieża ekskomuniką.
Głęboki podziw dla Marcina Lutra jest już od wielu dziesięcioleci coraz wyraźniejszą cechą wielu niemieckich biskupów i katolickich teologów.
Starania na rzecz pełnego pojednania katolików z luteranami zostały za Odrą wzmożone w roku 2017. Polegają przede wszystkim na rezygnowaniu przez Kościół z kolejnych elementów nauczania. To w dużej mierze efekt postępującego od dawna zainfekowania niemieckiej teologii katolickiej myślą protestancką.
W roku 2018 większość biskupów w Niemczech dopuściła do Komunii świętej niektórych protestantów, wywołując tym samym szok wśród wielu katolików na całym świecie. Krok ten nie doczekał się jednak krytyki Watykanu.
Abp Heiner Koch jest jednym z tych niemieckich hierarchów, którzy najbardziej gorliwie zabiegają o „nową ocenę” homoseksualizmu w Kościele, to znaczy o jego uznanie za wyraz „naturalnego rozwoju” ludzkiej seksualności.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach