4 listopada 2021

COP26: Polska znowu wyszła przed szereg. Władze zadeklarowały szybkie odejście od węgla

(Mateusz Morawiecki. Fot. Krystian Maj/Forum)

Polska i 17 innych państw, a także wiele instytucji finansowych i organizacji (łącznie koalicja 190 podmiotów), miało zadeklarować podczas spotkania klimatycznego COP26 w Glasgow całkowite odejście od inwestycji w projekty węglowe – twierdzi „New York Times”, który „dotarł” do umowy 18 państw.

Koalicja 18 rządów zobowiązała się do stopniowego wygaszania elektrowni węglowych oraz zaprzestania finansowania projektów węglowych za granicą. To program na kolejne dwie dekady. Kraje bardziej rozwinięte powinny zakończyć finansowanie projektów w ciągu dekady, a mniej rozwinięte – do około 2040 r. Według rządu brytyjskiego pośród koalicji są kraje rozwinięte i rozwijające się, w tym Polska, Wietnam, Egipt, Chile i Maroko. Nie ma na przykład Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Białego Domu John Kirby odmówił komentarza w tej sprawie. Poza Amerykanami, nie uczestniczą w niej inne kraje zależne od węgla bądź jego eksportu, w tym Indie, Chiny, Australia i Rosja.

Według World Coal Association, węgiel jest kluczowym paliwem energetycznym w 80 krajach i daje utrzymanie ponad 790 milionom ludzi na świecie, którzy „nie mają dostępu do taniej i niezawodnej energii”. Państwa zastrzegły, że zaprzestaną wspierać projekty węglowe za granicą pod warunkiem zapewnienia „sprawiedliwego odejścia od energii węglowej w sposób, który przyniesie korzyści pracownikom i społecznościom”. W miejsce energetyki węglowej miałoby powstać więcej farm wiatrowych i słonecznych.

Wesprzyj nas już teraz!

„Wycofanie węgla jest niezbędne do osiągnięcia naszych celów klimatycznych” – komentował niemiecka minister środowiska Svenja Schulze. Dodała, że „w niedalekiej przyszłości porzucimy wszystkie paliwa kopalne i będziemy żyć w nowym i zrównoważonym świecie energii pochodzącej z OZE”. Michael Bloomberg, miliarder i były kandydat na prezydenta USA, który od lat prowadzi kampanię na rzecz pozbycia się paliw kopalnych i dotowania przez rządy projektów energetyki odnawialnej, podkreślił, że zintensyfikuje presję w USA i Europie, tak by jak najszybciej wycofywać się z wykorzystania węgla, bo od tego zależy „walka ze zmianami klimatu”.

Polska wraz z grupą 17 krajów „wyszła przed szereg”. Deklaracja wynika z wcześniejszego wyrażenia zgody rządu polskiego na zwiększenie ambicji klimatycznych i politykę klimatyczną Brukseli. Przed szczytem COP26 w Glasgow przywódcy grupy G20, największych gospodarek świata, spotkali się w Rzymie. Nie doszli jednak do porozumienia w sprawie wycofania się z finansowania elektrowni węglowych poza granicami tych krajów. Sprzeciw wyraziły Chiny, Indie, Australia i Rosja.

Źródło: nytimes.com, en.armradio.am

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(37)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 270 863 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram