Dane z 2020 roku świadczą, że Polska to jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych Węgier… A wartość wymiany między obydwoma państwami stale rośnie i już wiadomo, że bieżący rok będzie pod tym względem rekordowy. W czasie Polsko- Węgierskiego Forum Biznesowego w Budapeszcie minister spraw zagranicznych, Peter Szijjarto, podkreślał znaczenie współpracy obu państw, oraz zwracał uwagę, że jednomyślna polityka oparta o konserwatywne wartości i obronę interesu narodowego może sprawić, że Europa Środkowa będzie w przyszłości jednym z „największych wygranych nowej epoki”.
Zdaniem Ministra Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Petera Szijjarto, stabilność panująca w Europie Środkowej, rozsądna polityka skoncentrowana na interesach państwa narodowego i obrona bezpieczeństwa w regionie mogą sprawić, że będzie on rozwijał się zdecydowanie lepiej, niż inne części świata. Już teraz Polska jest dla Madziarów czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym. Handel pomiędzy naszymi państwami intensywnie się rozwija, nie ma wątpliwości, że rok 2021 okaże się rekordowy pod względem wartości wymiany dóbr. „W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku wysokość polsko-węgierskiej wymiany handlowej była o 22 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r., osiągając 8 mld euro, co oznacza, że jej wysokość w całym roku 2021 r. będzie z pewnością rekordowa”, donosi redakcja portalu filarybiznesu.pl. „Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ,Grzegorz Słomkowski, w rozmowie z PAP podkreślił, że gospodarcze stosunki polsko-węgierskie w ostatnim roku pomimo pandemii koronowariusa bardzo się poprawiły – polski eksport na Węgry wyniósł już ponad 5,7 mld euro, a węgierski do Polski 4,3 mld euro”, dodaje.
Ten pozytywny trend, jak podkreślał Peter Szijjarto, jest w dużej mierze zasługą wspólnoty wartości między Rzeczpospolitą i Madziarami. Zwracał uwagę, że obydwa narody podobnie odnoszą się do ochrony suwerenności narodowej i podkreślają znaczenie państwa narodowego w globalnej i kontynentalnej polityce. Łączy je także sprzeciw wobec nadmiernej federalizacji Unii. Minister „oznajmił, że między rządami obu krajów nie ma kwestii otwartych”, podsumowują Filary Biznesu. Polityka Polski i Węgier, związana między innymi z niedopuszczeniem masowej imigracji, zapewnia w ocenie ministra stabilność i bezpieczeństwo, stymulujące bogacenie się i aktywność gospodarczą.
Węgierski polityk zaznaczał, że obecnie kraje Grupy Wyszehradzkiej stanowią trzeci największy rynek UE, w związku z czym pogłębienie współpracy między nimi może przynieść wymierne korzyści. Konieczne w tym celu będzie jego zdaniem rozbudowanie sieci komunikacyjnej państw Europy Środkowo- Wschodniej. Eksperci zwracają jednocześnie uwagę, że potencjał wymiany pomiędzy krajami V4 jest w dużej mierze niewykorzystany, ma wiec w sobie duże możliwości rozwoju.
Źródła: filarybiznesu.pl
FA