12 listopada 2021

Izrael dołączył do Globalnego Partnerstwa na rzecz Sztucznej Inteligencji, w którym jest Polska i USA

(Fot. Gerd Altmann/Pixabay.com)

11 listopada br. Izrael dołączył do Globalnego Partnerstwa na rzecz Sztucznej Inteligencji (GPAI), którego członkiem są między innymi Francja, Polska czy USA. Decyzja o tym ogłoszona została podczas spotkania odbywającego się w Paryżu w dniach 11-12 listopada.

Celem GPAI jest nie tylko pogłębienie współpracy badawczej w zakresie rozwoju technologii sztucznej inteligencji, ale także wypracowanie norm międzynarodowych dotyczących jej wykorzystania. Sztuczna inteligencja, poza dobrymi skutkami, niesie ze sobą wiele zagrożeń dla obywateli, w szczególności dla ich wolności. Partnerstwo tworzą korporacje, rządy i organizacje pozarządowe. Skupia ekspertów z kilkudziesięciu państw, którzy pracują w dziesięciu grupach roboczych.

Polska została członkiem Globalnego Partnerstwa na rzecz Sztucznej Inteligencji i jej odpowiedzialnego rozwoju w grudniu 2020 r podczas szczytu plenarnego w Montrealu. Do członków założycieli GPAI należą: Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Republika Korei, Singapur, Słowenia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska (jako jeden podmiot stanowiący prawo międzynarodowe). 4 grudnia 2020 r. dołączyły Polska, Brazylia, Holandia i Hiszpania.

Wesprzyj nas już teraz!

Nasz kraj reprezentują w tym partnerstwie – z ramienia rządu – mecenas Robert Kroplewski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego oraz prof. Bogumił Kamiński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Sztuczna inteligencja (AI) szybko staje się jedną z najbardziej wpływowych technologii w dzisiejszym świecie. Zmienia sposób pracy ludzi i ma znaczący wpływ na narodowe gospodarki. Wykorzystanie jej pełnego potencjału wymaga międzynarodowej współpracy i koordynacji – mówił w grudniu ub. roku minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warszawa chce wykorzystać szansę na „skok cywilizacyjny” poprzez cyfryzację. W realizacji tego celu ma pomóc dokument pt. „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”. – Przygotowany przez nas dokument uwzględnia nie tylko międzynarodowy, prawny czy techniczno-organizacyjny wymiar wykorzystania sztucznej inteligencji, ale i wymiar etyczny – zapewniał minister Zagórski. Dokument określa działania i cele dla Polski w perspektywie krótkoterminowej (do 2023 r.), średnioterminowej (do 2027 r.) i długoterminowej (po 2027 r.).

Departament Stanu USA w czerwcu 2020 r. zamieścił oświadczenie dot. powstanie partnerstwa, wskazując, że jego członkowie będą wspierać „odpowiedzialny, zorientowany na człowieka rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w sposób zgodny z prawami człowieka, podstawowymi wolnościami i naszymi wspólnymi wartościami demokratycznymi, jak określono w zaleceniu OECD w sprawie sztucznej inteligencji. W tym celu czekamy na współpracę z innymi zainteresowanymi krajami i partnerami”.

GPAI ma „wypełnić lukę między teorią a praktyką w zakresie sztucznej inteligencji poprzez wspieranie najnowocześniejszych badań i działań stosowanych dotyczących priorytetów związanych ze sztuczną inteligencją”. Gromadzi ona ekspertów ze świata przemysłu, społeczeństwa obywatelskiego, rządów i środowisk akademickich, by „współpracować w czterech tematach grup roboczych: 1) Odpowiedzialna sztuczna inteligencja; 2) Zarządzanie danymi; 3) Przyszłość pracy; oraz 4) Innowacje i komercjalizacja”. Już w czerwcu 2020 r. deklarowano, że „w perspektywie krótkoterminowej eksperci GPAI zbadają również, w jaki sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję, aby lepiej reagować na COVID-19”. GPAI jest „wspierane przez Sekretariat, którego gospodarzem będzie OECD w Paryżu, a także przez dwa Centra Ekspertyz – po jednym w Montrealu i Paryżu”.

Co roku odbywają się posiedzenie plenarne Grupy Ekspertów Wielostronnych GPAI. Pierwsze odbyło się w 2020 r. w grudniu w Kanadzie, podczas którego zdecydowano o przyłączeniu Polski. Jak podaje portal al-monitor.com, przyjęcie Izraela do tego grona, co nastąpiło 11 listopada, spotkało się z dużym entuzjazmem przywódców politycznych GPAI. „Kanadyjski minister innowacji, nauki i przemysłu Francois-Philippe Champagne przewodniczy radzie GPAI 2021-2022. – Oczywiście to dobrze, że Izrael do nas dołącza. Zapewnia różnorodność (…) Z pewnością w tej rodzinie, w tym wspaniałym partnerstwie postrzegamy Izrael jako partnera, któremu ufamy, jeśli chodzi o kolejne ruchy i projekty dotyczące sztucznej inteligencji – powiedział Francois-Philippe Champagne, kanadyjski minister innowacji i nauki.

Ambasador Izraela przy organizacjach wielostronnych w Paryżu, Haim Assaraf, który intensywnie zabiegał o włączenie Izraela do partnerstwa, wskazał, że kluczowa jest współpraca nie tylko w celu tworzenia nowych technologii, ale także w celu „ustalenia norm międzynarodowych”. – Izrael ma wiele do wniesienia do tego partnerstwa i wiele można się również nauczyć z doświadczeń państw członkowskich GPAI. Wszyscy skorzystamy na wspólnej pracy – zaznaczył, dodając, że ma już gotowe propozycje regulacji, „zachęcające do kreatywnego myślenia w dziedzinie sztucznej inteligencji”.

Źródło: gpai.ai, state.gov, gov.pl, al-monitor.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 283 425 zł cel: 300 000 zł
94%
wybierz kwotę:
Wspieram