Przyjęta przez Sejm reforma prawa ułatwi rodzimym przedsiębiorcom zatrudnianie cudzoziemców. Od teraz zwykłe oświadczenie wystarczy, by podpisać z obcokrajowcem dwuletnią umowę. Dotychczas pozwalało ono jedynie na półroczną pracę migrantów. Ci, którzy najmą się do pracy w sektorach strategicznych dla polskiej gospodarki będą mogli dodatkowo liczyć na ułatwienia w procesie wydawania zezwoleń na pracę i pobyt czasowy. To kolejny z wielu kroków, które podejmuje rząd, aby zasilić polski rynek zagraniczną siłą roboczą.
18 listopada sejm przegłosował przyjęcie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Nowe zasady prawne mają ułatwić migrację zarobkową Białorusinom, Ukraińcom i innym osobom pochodzenia wschodniego. Jak podaje ministerstwo, obejmą one również Ormian, Gruzinów, Mołdawian i Rosjan. Najważniejsze zmiany dotyczą zwiększenia czasu, na jaki oświadczenie pracodawcy pozwoli zatrudnić migranta zarobkowego.
Dotychczas oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi pozwalało na to przez pół roku, tymczasem nowelizacja zwiększa ten okres do dwóch lat. Pracodawcy będą zobowiązani poinformować odpowiedni urząd o pracy obcokrajowca w ciągu 7 dni.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowe zapisy zobligują również przedsiębiorców do wypłacania przyjezdnym porównywalnego wynagrodzenia, jakie Polacy otrzymują na tym samym stanowisku. Ma to gwarantować, że cudzoziemcy nie będą na uprzywilejowanej pozycji ze względu na niższą wartość oczekiwanych zarobków.
„Nie będzie już 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, co umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń. Wprowadzone zmiany zmniejszą obciążenia po stronie pracodawców i urzędów a także przyczynią się do zmniejszenia występujących dziś powszechnie braków kadrowych”, dodaje ministerstwo.
Dodatkowe zmiany wprowadzane wraz z nowelizacją to usprawnienie wydawania pozwoleń na pracę i pobyt czasowy. Wydawanie takich pozwoleń ma zostać ułatwione także dla migrantów zatrudnionych przez firmy działające w sektorach kluczowych dla polskiej gospodarki.
Źródło: gov.pl
FA