21 listopada 2021

Szczyt Przywódców Ameryki Północnej: determinacja, by propagować ideologię gender na świecie 

(fot. Pixabay)

Północnoamerykańskie Partnerstwo na rzecz Równości Rasowej i Włączenia Społecznego, Globalny Fundusz Równości powołany w celu finansowania aktywistów subkultury LGBTQI+ w ONZ i innych międzynarodowych organizacjach, priorytetowe traktowanie uporządkowanej, bezpiecznej i regularnej migracji- to tylko niektóre z postanowień Szczytu Przywódców Ameryki Północnej, który odbywa się co 5 lat.

18 listopada prezydent Joe Biden spotkał się zkanadyjskim premierem Justinem Trudeau oraz meksykańskim prezydentem Lopezem Obradorem w Waszyngtonie, by omówić szereg wyzwań globalnych i regionalnych.

Rozmowy dotyczyły globalnej polityki zdrowotnej, zrównoważonego rozwoju, zwalczania „zmian klimatycznych”, polityki energetycznej, cybernetycznej, walki z wpływami chińskimi,polityki migracyjnej i azylowej, a także globalnej promocji uroszczeńmniejszości seksualnych i walki o równość rasową.

Wesprzyj nas już teraz!

Programy ideologiczne wydają się być jednymi z najważniejszych ustaleń przedstawicieli USA, Kanady i Meksyku. Strony potwierdziły „wspólne zobowiązanie do promowania równości i sprawiedliwości rasowej”. Mają rozwinąć Północnoamerykańskie Partnerstwo na rzecz Równości Rasowej i Włączenia Społecznego. W tym celu zwołają spotkanie liderek z rdzennych kultur w ramach Trójstronnej Grupy Roboczej ds. Przemocy Wobec Rdzennych Kobiet i Dziewcząt, by zwiększyć dostęp do wymiaru sprawiedliwości i „usług z uwzględnieniem praw człowieka oraz podejście uwzględniające kulturę”. Co to dokładanie znaczy przekonamy się niebawem.

Kolejne partnerstwo dotyczy „ochrony praw człowieka grupy LGBTQI+” poprzez „zobowiązanie się do trójstronnego zaangażowania na rzecz Globalnego Funduszu Równości we wspieranie aktywistów z pierwszej linii oraz wspieranie i zwiększanie członkostwa z obu Ameryk w podstawowej grupie LGBTQI Organizacji Narodów Zjednoczonych i Koalicji Równych Praw, która koordynuje działania dyplomatyczne na rzecz praw człowieka”.

Kolejny projekt przewiduje usankcjonowanie nielegalnej migracji i koordynację polityki migracyjnej oraz azylowej „z poszanowaniem prawa” i „zakorzenionej w solidarności z migrantami i między państwami”. Priorytetowe ma być traktowanie „uporządkowanej, bezpiecznej i regularnej migracji”, jak przewiduje to Global Pact on Migration zawarty w Marakeszu w 2018 r.

Liderzy zobowiązali się do promocji migracji zarobkowej oraz zwiększenia liczby przyjmowanych azylantów. Mają także walczyć z przemytem ludźmi i zachęcać niektórych przybyszy do dobrowolnych powrotów do swoich krajów.

Strony skoordynują system gromadzenia, przechowywania, wykorzystywania i udostępniania danych osób podróżujących na kontynencie.

W kwestii zdrowia przywódcy zobowiązali się podjąć konkretne działania mające „zakończyć pandemię COVID-19”, „poprawić zdrowie na świecie”.

Meksyk i Kanada zobowiązały się sfinansować amerykańskie szczepionki, któretrafią jako „dary” do Ameryki Łacińskiej i na Karaiby. Cała trójka ma zaktualizować północnoamerykański planu dotyczący zwalczania grypy (NAPAPI) i wzmocnić medyczne łańcuchy dostaw poprzez szukanie możliwości pozyskiwania składników szczepionek na miejscu, to jest w Ameryce Północnej.

Wszyscy mają bardziej zaangażować się w działania COVID-19 Vaccines Global Access (COVAX) i poprawę dystrybucji szczepionek na świecie. Kraje będą walczyć z podrabianiem leków i produktów medycznych oraz „wspierać globalną agendę bezpieczeństwa zdrowotnego”. 

Ustalono, że konieczne jest zajęcie się wielkim problemem przedawkowania narkotyków (program NADD).

W kwestii gospodarki i „sprawiedliwego rozwoju” ustalono, że trzeba wzmocnić północnoamerykański łańcuch dostaw. Ma powstać lista kluczowych branż w celu zminimalizowania przyszłych zakłóceń w gospodarce. Powstanie sieć powiązań małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Będzie promowana przedsiębiorczość kobiet i ochrona praw pracowniczych (chodzi o zakaz importu towarów wytwarzanych w wyniku pracy przymusowej – uderzenie w Chiny).

USA, Kanada i Meksyk mają skoordynować działania cybernetyczne, by uchronić infrastrukturę krytyczną przed cyber-atakami (inicjatywa Counter Ransomware). Będzie rozwijany specjalny program edukacyjny, by szkolić „siłę roboczą XXI wieku”.

W celu zwalczania kryzysu klimatycznego powstanie północnoamerykańska strategia dotycząca metanu i sadzy, by ograniczyć ich emisje ze wszystkich sektorów. Państwa chcą ograniczyć ilość spalin  z pojazdów napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Chcą zwiększenia ambicji klimatycznych w 2022 r., zgodnie z Porozumieniem Paryskim (wkłady NDC).

Będą promować rewolucję energetyczną związaną z przechodzeniem na OZE i tzw. zrównoważony transport (obejmie to także szybsze wdrażanie pojazdów elektrycznych, wysiłki na rzecz zerowej emisji gazów cieplarnianych netto z lotnictwa do 2050 r. oraz czystsze paliwa w sektorach transportu kolejowego, lotniczego i morskiego).

Przywódcy zobowiązali się do ochrony 30 procent gruntów i wód Ameryki Północnej do 2030 roku oraz propagowania wiedzy i praktyk społeczności tubylczych dot. ochrony przyrody. Zaplanowano zwołanie szczytu wiodących stanów i miast Ameryki Północnej jako „kluczowych uczestników krajowych i globalnych wysiłków na rzecz klimatu w celu przyspieszenia działań na rzecz klimatu”.

Prezydent Joe Biden spotkał się oddzielnie z premierem Kanady i prezydentem Meksyku, zanim cała trójka zebrała się razem na pierwszy od pięciu lat szczyt trójstronny.Oprócz tego przywódcy Kanady i Meksyku bardziej szczegółowo omawiali sprawy z wiceprezydent Kamalą Harris. Podczas tych spotkań poruszono m.in. kwestię przesiedlenia Afgańczyków i niepokojów na Haiti oraz w Etiopii.

Trudeau sprzeciwił się programowi USA dot. ochrony pracowników, a meksykański przywódca zaznaczył, że integracja gospodarcza kontynentu może się odbywać jedynie przy pełnym poszanowaniu ich suwerenności. Wtedy nie będzie „ekspansji produkcyjnej i handlowej Chin”.

Rozmawiano także o protestach na Kubie i w Nikaragui. Strony zgodziły się zainwestować więcej środków w celu tworzenia miejsc pracy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

 

Źródło: whitehouse.gov

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram