Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego. 27 grudnia będziemy uroczyście wspominać zakończone sukcesem Powstanie Wielkopolskie, w wyniku którego ta część Polski powróciła do macierzy.
We wtorek w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie świętem narodowym, ale nie dniem wolnym od pracy, ponieważ – jak wskazał Duda, Wielkopolska o to nie wnosiła.
Ustawa będąca inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.
Wesprzyj nas już teraz!
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono nie tylko stolicę regionu, ale też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Choć wspomnienie powstania jest hucznie celebrowane w samym Poznaniu, jego popularność nie przebiła się wystarczająco do świadomości ogólnopolskiej. Inicjatywa prezydenta ma na celu zmianę tego stanu rzeczy.
Źródło: polsatnews.com
PR
Powstanie Wielkopolskie. „Obcego nie chcemy, ale swoje mieć musimy”
Powstanie Wielkopolskie. Dlaczego tak mało wiesz o największym zwycięskim zrywie?