2 grudnia 2021

Watykański kardynał: trzeba wzmocnić charyzmaty kobiet, ale święcenia kapłańskie są wykluczone

(Kard. Marc Ouellet / Źródło: Flickr, Mazur/catholicnews.org.uk)

„Nadal potrzebujemy dużo synodalności” – powiedział prefekt Kongregacji ds. Biskupów, który jednocześnie sprzeciwił się postulatowi niemieckiej „Drogi synodalnej”, aby Kościół poważnie rozważył „święcenia” kapłańskie kobiet. Jak podkreślił, „rewolucja musi być głębsza”, a proste zrównanie ról kobiet i mężczyzn nie jest tym, czego potrzebuje Kościół „synodalny”.

Kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, wziął udział w Zgromadzeniu Kościelnym Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Podczas konferencji prasowej kończącej wydarzenie purpurat został zapytany o kryzys powołań kapłańskich w Kościele i czy wyświęcanie kobiet może być odpowiedzią w tej sytuacji. „Z doktrynalnego punktu widzenia (…) nie ma żadnych wniosków, które otwierają te drzwi” – wyjaśnił.

Jak przypomniał watykański urzędnik, aby zbadać tę sprawę papież Franciszek powołał specjalną 12-osobową komisję, która pochyliła się nad historycznym przypadkiem działalności diakonis we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Po trzech latach pracy tego zespołu papież powiedział, że nie doszedł on do „ostatecznej odpowiedzi” na temat wspomagającej roli kobiet wobec kapłanów w starożytności. Niemniej, jak wskazał kard. Ouellet, nie istnieją inne przesłanki, aby uznać zasadność postulatu kapłaństwa kobiet. „To niewłaściwa droga” – ocenił.

Wesprzyj nas już teraz!

Kardynał uznał, że „musimy wzmocnić szczególne charyzmaty kobiet”, ale jednocześnie podkreślił, że „drogą nie jest całkowite zrównanie na poziomie służby Bożej mężczyzn i kobiet, ponieważ role sakramentalne mają symboliczne znaczenie”. – Ważne jest, aby pamiętać, że Bóg zawarł przymierze z ludzkością i że symbolika oblubieńcza jest uprzywilejowaną symboliką w Kościele i w Biblii. Ona wyraża relację Boga ze swoim ludem, Chrystusa z Kościołem. Chrystus jest męski, Kościół jest kobiecy. Kapłan, który musi reprezentować Chrystusa, musi mieć spójność semantyczną i dlatego przedstawienie Chrystusa jako męża jest zarezerwowane dla mężczyzn – tłumaczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Hierarcha uważa, że Kościół potrzebuje reformy synodalnej większej niż tylko „narzucanie tych samych ról kobietom i mężczyznom”. „Rewolucja musi być głębsza” – podkreślił.

Źródło: cruxnow.com

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 861 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram