Peter Singer – zwolennik eugeniki i autor koncepcji „wyzwolenia zwierząt” otrzymał nagrodę Berggruena, zwaną też „filozoficznym Noblem”. „Nagroda ta nie tylko wzmacnia pozycje Singera w świecie akademickim, ukazuje wpływy jakie już posiada w mainstreamowej bioetyce” – komentuje Liam Gibson. Jak dodaje, po II wojnie światowej takie poglądy etyczne skutkowałyby izolacją w sferze publicznej.
Nagroda Berggruena przyznana została po raz pierwszy w roku 2016, ma być nagrodą dla „myślicieli, których idee pomagają w odnalezieniu kierunku, mądrości i lepszego rozumienia samego siebie w świecie doświadczającym szybkich przekształceń wskutek głęboki zmian społecznych, technicznych, politycznych, kulturowych i gospodarczych”. Nagrodę przyznaje Berggruen Institute, think-tank założony przez Nicolasa Berggruena, amerykańskiego miliardera i filantropa. Fundator przekazał swojemu instytutowi środki w wysokości co najmniej 600 milionów dolarów. Z Instytutem współpracują m.in. Tony Blair, Gerhard Schröder i Nicolas Sarkozy.
Sama nagroda pomyślana została jako „filozoficzny Nobel”. Pierwszym jej laureatem został Charles Taylor. Teraz nagrodą – a wraz z nią milion dolarów – otrzymał australijski etyk, Peter Singer – utylitarysta, autor koncepcji „wyzwolenia zwierząt”, orędownik aborcji (także i „postnatalnej”) oraz eutanazji. Australijski filozof stwierdził, że pół miliona dolarów przeznaczy na rzecz walki z ubóstwem, jedną trzecią na pomoc zwierzętom, a resztę na inne szczytne cele.
Wesprzyj nas już teraz!
Singer oficjalnie proponował, by za rzecz moralnie dopuszczalną uznać zabijanie niemowląt do 28 dnia życia, a zniszczenie niewinnego ludzkiego życia nie zawsze jest rzeczą złą. Jak jednak twierdził, to etyka chrześcijańska nie stanowiła odpowiedniej zapory przed zbrodniami III Rzeszy… Po II wojnie światowej filozofowie upowszechniający bioetyczne stanowisko Singera byliby – zauważa Liam Gibson – w sferze publicznej pariasami. „Nagroda ta nie tylko wzmacnia pozycje Singera w świecie akademickim, ukazuje wpływy jakie już posiada w mainstreamowej bioetyce” – podkreśla. Gibson zauważa, że poglądy prezentowane przez Singera są tak powszechne, że nie stanowią także przeszkody, by prezentujące je osoby należały do papieskich instytucji… Jeffrey Sachs został mianowany członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Z kolei popierający aborcję Nigel Biggar należy do Papieskiej Akademii Życia…
„Dzięki papieskim potępieniem eugeniki z pierwszej połowi XX wieku kraje katolickie zostały oszczędzone przed katastrofalnymi skutkami polityk realizowanych w Ameryce Północnej i krajach północno-zachodniej Europy. Dziś, bez dwóch zdaniem, przekonanie Rzymu o tym, że można skutecznie współpracować z głównymi przedstawicielami kultury śmierci, osłabiło sprzeciw wobec legalizacji wspomaganego samobójstwa” – ocenia Gibson.
Źródło: voiceofthefamily.com
mat