Austriaccy biskupi ulegając rządowi uznali „tymczasowe obowiązkowe szczepienia” przeciw COVID-19 jako dopuszczalne w sytuacji, gdy „brakuje innych skutecznych sposobów” walki z pandemią.
W opublikowanym we wtorek dokumencie „Schützen. Heilen. Versöhnen” (niem. Chronić, Uzdrawiać, Pogodzić), austriaccy biskupi określają szczepionki jako najlepszy dotychczasowy środek na rozwiązanie kryzysu COVID-19.
„Szeroki konsensus naukowy ocenia szczepienia przeciwko Covid-19 jako niezbędny wkład w ochronę ludzi będących w grupie ryzyka przed ciężkimi przebiegiem choroby. Zaszczepiony chroni również publiczne systemy opieki zdrowotnej przed przeciążeniem, umożliwiając, by pacjenci hospitalizowani również z innych przyczyn mogli otrzymać należytą pomoc” – piszą biskupi.
Wesprzyj nas już teraz!
„Codziennie słyszymy o kończącej się wydolności systemu, powodującego odłożenie w czasie pilnych operacji. Z tego powodu, my biskupi, raz jeszcze wzywamy się do szczepień” – dodają, cytując słowa Franciszka, że „szczepienie jest wyrazem miłosierdzia”.
Jak oceniają, dotychczasowe apele nie wystarczyły, dlatego rząd planuje wprowadzić „tymczasowy obowiązek prawny szczepienia”. Biskupi nie wyjaśniają jednak, co kryje się pod pojęciem „tymczasowy”.
„Obowiązkowe szczepienie jest poważnym naruszeniem integralności fizycznej i wolność jednostki. Jest to zatem dopuszczalne tylko wtedy, gdy wszystkie inne opcje uwzględniające proporcjonalność zostały wyczerpane” – podkreślają biskupi. Rządowi natomiast pozostawiają ocenę, czy obecna sytuacja spełnia wymienione wyżej kryteria. Sam episkopat wstrzymuje się przed szczegółową analizą poszczególnych rozwiązań.
Biskupi krytycznie oceniają zauważalną polaryzację społeczeństwa w związku z ogłoszonym przymusem szczepień. „Bezmyślne oskarżenia, insynuacje i agresywny język” zdaniem hierarchów coraz bardziej uniemożliwiają konstruktywny dialog. Za niedopuszczalnie uznają porównywanie obecnych segregacyjnych rozwiązań do zarządzeń z okresu władzy nazistowskiej, prowadzących do – ich zdaniem – „haniebnego” umniejszania znaczenia tamtych zbrodni.
Przestrzegają przed nienawiścią zarówno wobec personelu medycznego, jak i osób nie chcących poddać się szczepieniu. Wzywają do jak najszybszego „rozbrojenia słów i gestów” prowadzącego do podziału społeczeństwa i ciągnących się latami zranień. Doskonałą okazję do pojednania w ocenie episkopatu stwarza obecny Adwent.
Warto przypomnieć, że polscy biskupi nigdy nie opowiedzieli się za obowiązkiem szczepień, podkreślając zawsze, że musi być to dobrowolna decyzja każdego człowieka.
Źródło: lifesitenews.com / bischofskonferenz.at
PR