Na Litwie państwowa instytucja ubezpieczeń społecznych zaczęła wypłacać osobom 75 plus 100 euro za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Jednorazową zapłatę za zaszczepienie się do Świąt Bożego Narodzenia ma otrzymać około 93 tysięcy seniorów. Pomimo, że z powodu koronawirusa na Litwie codziennie umierają osoby w pełni zaszczepione, władze posuwają się coraz dalej w wymuszaniu na mieszkańcach decyzji o przyjęciu szczepionki.
W grudniu po 100 euro otrzymają osoby, które ukończyły co najmniej 75 lat. Warunkiem jest zaszczepienie się przeciw COVID-19 w terminie od 1 września do 30 listopada według pełnego schematu szczepienia lub do 30 listopada przyjęli tzw. dawkę przypominającą. Pieniądze wypłaci państwowa instytucja ubezpieczeń społecznych zwana „Sondrą”.
Jak informuje „Sondra”, świadczenia za przyjęcie szczepionki zostaną wypłacone pierwszej grupie seniorów od 7 do 23 grudnia w taki sam sposób, w jaki wypłacane są im emerytury lub inne świadczenia socjalne. W nowym roku pieniądze będą wypłacane kolejnym grupom osób 75 plus.
Wesprzyj nas już teraz!
Litewski Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że jednorazowe świadczenie za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 nie będzie miało wpływu na przyznawanie rekompensat za ogrzewanie lub innych zasiłków. Pieniądze te nie będą również wliczane do dochodów rodziny lub dochodów osób mieszkających samotnie. Szacuje się, że na Litwie mieszka ponad 270 tysięcy osób w wieku powyżej 75 lat. Decyzja parlamentu o wypłacie seniorom „nagrody” za zaszczepienie się będzie kosztować państwo około 27 mln euro.
O przyznaniu seniorom jednorazowej wypłaty za zaszczepienie litewski Sejm zdecydował w październiku tego roku. Zgodnie z przyjętym założeniem pieniądze otrzymają ci, którzy zaszczepili się w terminie od września do grudnia 2021 roku oraz poddadzą się do kwietnia przyszłego roku szczepieniu przypominającemu. Projekt ustawy wywołał sporo dyskusji w Sejmie Litwy i został przyjęty głosami partii rządzących.
Litwa to kraj, w którym państwo nie tylko zachęca do szczepień, ale też przepisami stawia obywateli w takiej sytuacji, że życie osoby niezaszczepionej jest coraz trudniejsze. U naszego północno-wschodniego sąsiada od 13 września obowiązuje tzw. green pass, nazywany też paszportem możliwości Wystawia się go nie tylko zaszczepionym ale również osobom, które chorowały na COVID-19. Bez paszportu możliwości nie można wejść do restauracji, barów czy centrów handlowych.
Pomimo że z powodu koronawirusa na Litwie codziennie umierają osoby w pełni zaszczepione, władze posuwają się coraz dalej w wymuszaniu na mieszkańcach decyzji o przyjęciu szczepionki mającej chronić od ciężkiego przebiegu choroby i śmierci od COVID-19. W listopadzie Litewska Państwowa Służba Kontroli Leków (VVKT) wezwała mieszkańców, którzy ucierpieli na skutek zaszczepienia się, by nie przekazywali nikomu informacji o skutkach ubocznych przyjętej szczepionki. W ten sposób zamyka usta obywatelom. Z drugiej strony rząd Litwy blokuje wszelkie próby uprawomocnienia odszkodowań finansowych dla obywateli za szkody na zdrowiu, jaką wyrządziły im szczepionki przeciw koronawirusowi.
Źródła: L24.lt. Wilnoteka.lt
AB