Austria odpowiada na wirusa omicron nalotem dywanowym, którego celem jest wolność jej mieszkańców. W czwartek władze podały szczegóły kar związanych z niepodporządkowaniem się przymusowi zaszczepienia się eksperymentalnym preparatem przeciwko covid-19.
W siedzibie kanclerza dziennikarze usłyszeli informacje o finalizowanym właśnie przez rząd projekcie ustawy. Datą początkową przymusu jest 1 lutego 2022 roku. Sceptycy niechętni przyjęciu preparatu muszą liczyć się z zapłaceniem kary sięgającej 3,6 tysiąca euro. Taka sama grzywna grozi za posługiwanie się certyfikatem zdobytym nielegalnie.
Wesprzyj nas już teraz!
Reżim sanitarny wspierają zgodnie Zieloni, OeVP, liberałowie z NEOS oraz socjaldemokraci skupieni w SPOe.
„Obowiązek szczepień przeciw Covid-19 ma wejść w życie najprawdopodobniej 1 lutego 2022 r., a do 15 lutego wszystkie niezaszczepione osoby otrzymać mają z ministerstwa zdrowia informację o obowiązku zaszczepienia się. Natomiast od 15 marca będą już nakładane grzywny na osoby odmawiające szczepienia – od początkowej kary 600 euro do nawet 3600 euro. Nie przewiduje się zamiany grzywny na karę pozbawienia wolności” – precyzuje Forsal.pl.
Pieniądze z zebranych kar, według rządu trafić mają do szpitali. Przymus dotyczyć będzie na razie przyjęcia trzech dawek preparatu przez wszystkie osoby powyżej 14. roku życia. Kilka wyjątków dotyczy matek w stanie błogosławionym, chorych z przeciwskazaniami oraz tych, którzy wyzdrowieli z covid-19 w ciągu ostatniego półrocza.
Można spodziewać się teraz kolejek do lekarzy rodzinnych, internistów, psychiatrów, dermatologów, ginekologów i pediatrów, którzy uprawnieni zostali do wystawiania zaświadczeń uwalniających od przymusu.
Źródło: Forsal.pl
RoM