Prefekt Kongregacji Kultu Bożego wystosował do episkopatów na całym świecie list wprowadzający obrzęd ustanowienia katechety, zawierający także szerszy kontekst teologiczny tej posługi, jak i wskazówki dotyczące tego, komu powinna być ona powierzana. Posługa ta przeznaczona ma być dla świeckich.
„Katecheci, na mocy Chrztu świętego, zostali wezwani w Kościele lokalnym do współodpowiedzialności za głoszenie i przekazywanie wiary, pełniąc tę rolę we współpracy z kapłanami i pod ich kierownictwem” – czytamy w liście abp. Arthura Roche’a. „Ustanowiona” posługa katechety została zrównana co do jej statusu kościelnego z posługami lektora i akolity, ale zarezerwowana została dla świeckich. To, czy udzielenie tej posługi jest zasadne i jakimi cechami odznaczać powinni się kandydaci, określą z kolei biskupi w ramach poszczególnych konferencji. Realizacja tej posługi zależeć ma od kontekstu, wyszczególniono dwa typy: pierwszy, koncentrujący się na katechizacji; drugi – na zaangażowaniu w apostolaty.
Kandydatami do posługi katechisty nie powinni być alumni, osoby rozeznające powołanie kapłańskie, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w różnych ruchach kościelnych, zakonnicy i zakonnice, a także „nieustanowieni” katecheci, prowadzący katechezę w szkołach. W ostatnich dwóch przypadkach dopuszczone zostały jednak pewne wyjątki. „Ustanowionymi” katechetami niekoniecznie powinny być – wskazuje abp Roche – osoby przygotowujące dzieci i młodzież do przyjęcia I Komunii świętej i bierzmowania…
Wesprzyj nas już teraz!
Zadaniem ustanowionych katechetów ma być przekazywanie wiary i towarzyszenie osobom przygotowującym się do przyjęcia Chrztu. Następnie rola katechetów polegać ma na „pozostawaniu we wspólnocie, będąc świadkami wiary, nauczycielami, mistagogami, towarzyszami i wychowawcami”. W zakresie zaangażowania w szerszy apostolat, wśród niektórych zadań wskazano: „kierowanie modlitwą wspólnotową, zwłaszcza liturgią niedzielną w przypadku braku prezbitera lub diakona, (…) prowadzenie obrzędów pogrzebowych, formowanie i kierowanie innych katechistami, koordynowanie działań duszpasterskich, promocję człowieka zgodnie z doktryną społeczną Kościoła, pomaganie ubogim, wzmacnianie relacji między wspólnotą a prezbiterami”.
Obrzędowi powierzenia posługi katechety przewodniczyć ma biskup lub oddelegowany do tego prezbiter. Znakiem posługi będzie krzyż przekazywany katechecie. Kongregacja przygotowała także odpowiedni wybór czytań.
Źródło: vatican.va
ms