Zdaniem kard. Gerharda Ludwiga Müllera, również w przyszłości, kapłanami w Kościele katolickim będą mogli być tylko mężczyźni. „To, co obowiązuje z zasady, nie może być wcześniej lub później relatywizowane” – powiedział były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, kard. Gerhard Ludwig Müller stwierdził, że nie ma takiej możliwości, aby w przyszłości kapłanami w Kościele zostały kobiety. Wskazał, że „sakrament kapłaństwa może przyjąć tylko mężczyzna”.
„Wynika to logicznie z odniesienia do Chrystusa. Natomiast inne urzędy utworzone przez Kościół mogą oczywiście być przyznane na równi kobietom lub mężczyznom” – powiedział kard. Müller i dodał, że „dlatego kobiety są katechetkami, profesorami teologii lub zajmują inne wysokie stanowiska, na przykład w Caritas lub w administracji kościelnej”.
Wesprzyj nas już teraz!
Niemiecki purpurat przypomniał, że Kościół nie jest organizacją świecką, stworzoną przez człowieka. „Nasz program nie jest zmienny. Jest w nim wiele wybitnych kobiet, a nade wszystko Maryja, matka Jezusa” – przekonywał kard. Müller. Podkreślił, że po Chrystusie jest ona najważniejszą postacią w historii zbawienia i jako kobieta jest archetypem Kościoła. „Nie ma więc mowy o dyskryminacji 700 mln katolickich kobiet” – zaznaczył.
Na uwagę, że istnieje tysiące tekstów napisanych w ciągu ponad dwóch tysięcy lat historii Kościoła na temat kobiet i ich roli, kard. Müller zaznaczył, że trzeba „starannie rozróżnić, czy tekst wyraża prawdę objawienia, czy też zawiera osobistą ocenę, która nie jest wiążąca”. „Objawionej nauki wiary nie można interpretować w sposób dowolny” – stwierdził kard. Müller.
Zapytany, czy papież lub sobór mógłby zdecydować, że jednak kobiety powinny być dopuszczone do kapłaństwa, kard. Müller odpowiedział: „Papież Jan Paweł II zdecydował, że Kościół nie ma władzy do wyświęcania kobiet na księży. Jest to praktyka umocowana w jego boskiej konstytucji” – wskazał hierarcha.
Dodał również, że ani papież, ani sobór nie może zmieniać Prawdy Objawienia. „Prawda Objawienia jest ponad kompetencjami papieża i soboru. To nie jest kwestia wyboru” – podkreślił kardynał. Na pytanie, czy kobiety powinny być przynajmniej dopuszczone do święceń diakonatu, kard. Müller, który jest członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, powiedział: „To, czy jest to możliwe, czy nie, nie zależy od tego, kto i ilu ludzi za tym się opowiada, ale od tego, jak urząd nauczycielski Kościoła ocenia dogmatyczno-historyczne ustalenia biblijne”.
Źródło: KAI
WMa