Rząd Izraela przedłużył okres zamknięcia granic o kolejny tydzień, uniemożliwiając tysiącom chrześcijańskich pielgrzymów podróż do Ziemi Świętej w okresie bożonarodzeniowym. Z ograniczenia wyłączeni są natomiast młodzi Żydzi, przybywający do kraju z całego świata. Chrześcijańskie organizacje mówią wprost o „rasistowskiej dyskryminacji”.
Wprowadzenie obostrzeń rządzący tłumaczą zabezpieczeniem kraju przed rozprzestrzenianiem wariantu Omikron. Zakaz wjazdu dotyczy również osób w pełni zaszczepionych, legitymujących się paszportami cowidowymi.
Z ograniczeń wyłączeni jednak zostali młodzi Żydzi, przybywający do Izraela z USA i innych krajów w ramach programu „Birthright” (dosł. pierworództwo). Co roku z 10-dniowej wycieczki sponsorowanej przez rząd Izraela korzysta kilkaset do kilku tysięcy Żydów. Uczestnicy wycieczki będą musieli odbyć 3-dniową kwarantannę; identyczne zasady obowiązują obywateli Izraela wracających zza granicy.
Wesprzyj nas już teraz!
Zakaz poważnie zaszkodził branży turystycznej, która zaczęła się odradzać po prawie dwóch latach pandemii. Granice zostały ponownie otwarte dla turystów w na początku listopada.
Według Wadie Abunassara, chrześcijańskiego działacza i doradcy w sprawie organizacji pielgrzymek, którego wypowiedź przytoczyła 16 grudnia amerykańska agencja AP, „chrześcijanie różnych wyznań nie godzą się na «wybiórcze traktowanie» przyjeżdżających i protestują przeciwko «dyskryminacji» chrześcijańskich pielgrzymów przez władze Izraela”.
Działacz podkreślił, że „taka rasistowska dyskryminacja nigdy i w żadnej formie nie powinna mieć miejsca” i wezwał władze Izraela „do równego traktowania wszystkich, którzy chcą wjechać, bez dyskryminowania innych religii”. Inny przedstawiciel Kościoła katolickiego, pragnący zachować anonimowość, powiedział AP, że jego „Kościół jest «zaszokowany» tą decyzja Rządu i wraz z innymi wyznaniami zaapelował do izraelskiego Ministerstwa Turystyki o zezwolenie na wjazd pielgrzymom chrześcijańskim w czasie świąt”.
W odpowiedzi na ten apel izraelskie MSW – odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń na wjazd do kraju – wyjaśniło, że „trzyma się polityki odmowy udzielania takiej zgody obcokrajowcom”. Jednocześnie zaznaczyło, że istnieje „wiele wyjątków w tej sprawie, dotyczących przede wszystkim programu «Birthright» [dla Żydów żyjących poza Izraelem], które mogą zostać później rozszerzone (na inne grupy)”.
Źródło: Twitter.com / themedialine.org / KAI
PR