22 grudnia 2021

Alternatywna przeglądarka rzuca wyzwanie Big Tech. DuckDuckGo stawia na prywatność i bezpieczeństwo

(Przeglądarka DuckDuckGo)

Twórcy alternatywnej przeglądarki DuchDuckGo ogłosili właśnie, że wkrótce będzie ona dostępna nie tylko dla urządzeń mobilnych, ale także w wersji desktopowej. Aplikacja wyróżnia się tym, że inaczej niż Google i inne propozycje branży Big Tech, nie tylko blokuje śledzenie stron trzecich, ale także informuje użytkowników, kto w danym momencie próbuje ich śledzić. Twórcy aplikacji udostępnili listę firm odpowiedzialnych za naruszanie prywatności użytkowników internetu

Wchodząc na stronę internetową w przeglądarce DuckDuckGO (DDG) otrzymujemy w lewym górnym rogu powiadomienie, po kliknięciu którego dowiadujemy się, że w danym momencie próbowały nas śledzić Google, Facebook i np. trzy inne strony, które zbierają dane o naszej aktywności choćby ze względów marketingowych.

„Przeglądaj tak, jak zawsze, a my zajmiemy się resztą” – to hasło producenta, który deklaruje, że jego przeglądarka jest równie funkcjonalna jak znane wszystkim rozwiązania, ale z tą różnicą, że z zasady blokuje wszystkie pliki cookies i próby śledzenia, łącznie z namierzaniem lokalizacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Alternatywna przeglądarka jest na razie dostępna na urządzeniach mobilnych, ale już została uruchomiona wersja beta dla komputerów i za jakiś czas będzie można spodziewać się wersji w pełni funkcjonalnej. Rośnie popularność nowej przeglądarki, a jakiś czas temu twórcy nowego rozwiązania informowali, iż osiągnęli wynik 100 milionów wyszukiwań dziennie.

DDG deklaruje nie tylko niesprzedawanie danych reklamodawcą, ale także inną zasadę działania algorytmów, które odsiewają treści nazywane farm contentem, czyli nastawione nie na merytorykę, a wyłącznie na osiągnięcie wysokiej pozycji w przeglądarce.

Firma przez kilka lat prowadziła project nazwany Tracker Radar, który zbierał dane o aplikacjach śledzących użytkowników. Niedawno zostały opublikowane wyniki tych badań, w ramach których udało się stworzyć listę 1727 firm odpowiedzialnych za naruszanie prywatności użytkowników. Kto jest liderem na tej liście, nie stanowi oczywiście zdziwienia, a pierwsza ósemka największych graczy kształtuje się następująco: Google, Facebook, Adobe, Amazon, Oracle, TowerData, AppNexus i Rubicon Project.

Źródło: antyweb.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(15)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 270 603 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram