Dlaczego Pan Jezus narodził się w Betlejem? Które z biblijnych postaci były powiązane z tym miasteczkiem… Opowiada o tym Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, autor książki „Trzej Królowie Dziesięć Tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia”.
Dlaczego Pan Jezus narodził soję w Betlejem? – Niezbadane są wyroki Boże. Tak Bóg zechciał uczynić. To zostało wcześniej zapowiedziane w Księdze Micheasza, że właśnie w Betlejem, nazwanym jednym z najlichszych miast Judy, narodzi się Zbawca Izraela. Ten, który będzie pasł narody rózgą żelazną – mówi Grzegorz Górny.
Jak dodaje, sama nazwa Betlejem (Bêṯ Leḥem) oznacza Dom Chleba, co jest wymowne w kontekście religii chrześcijańskiej. – Jezus stał się tym chlebem żywym, który zstępuje na ziemię i jest obecny dziś pod postacią Eucharystii. W związku z tym, ta nazwa Bêṯ Leḥem nabiera nowego, szczególnego znaczenia – podkreśla Górny.
Wesprzyj nas już teraz!
Pamiętać też trzeba, że w Betlejem narodził się najmłodszy syn patriarchy Jakuba – Beniamin. Podczas jego porodu zmarła jego matka, Rachela, która przed śmiercią prosiła, by ojciec dał dziecku na imię „Syn Nieszczęścia” (Benoni: „syn mojej boleści” – red.). Jakub jej nie posłuchał i nazwał go „Synem Szczęścia” – Beniamin. – W tym miejscu pochowana jest Rachela. I do dzisiaj grób Racheli w Betlejem stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych wyznawców religii judaistycznej – wskazał publicysta.
Z Betlejem związane są też losy wielu innych biblijnych postaci, pośród których nie sposób pominąć króla Dawida, który urodził się w tym mieście. – Tak jak Beniamin był najmłodszym synem Jakuba, tak Dawid był najmłodszym synem Jessego – dodał.
O tym czy mam dowody na to, że Pan Jezus przyszedł na świat w Betlejem i o wielu innych aspektach związanych z tym miejscem opowiada Grzegorz Górny w rozmowie z Pawłem Chmielewskim PCh24 TV.
Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania: