27 grudnia 2021

Cześć i chwała bohaterom! Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

(fot. Twitter / Wojskowe Biuro Historyczne)

27 grudnia przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zwycięskiego zrywu niepodległościowego Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie to jest obchodzone jako święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

Insurekcja była ostateczną reakcją Polaków na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. 25 grudnia przybył on do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika „Concord”.

Wesprzyj nas już teraz!

Następnego dnia przyjechał do Poznania, co wywołało wielką patriotyczną manifestację. Z entuzjazmem spotkało się przemówienie Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar.

Była to iskra, która przyspieszyła wybuch planowanego na styczeń zrywu niepodległościowego. Powstanie wybuchło następnego dnia wieczorem. Jeszcze tego samego dnia polska Straż Ludowa przejęła prezydium policji, dworzec a także kilka magistratów w innych miastach.

Dzień później Polacy opanowali Cytadelę, arsenał, fort Grolmann i siedzibę miejscowego dowództwa Reichswehry. Do końca roku wyzwolono większość ośrodków lokalnych na prowincji.

Działania powstańcze objęły teren liczący około 25 tys. km kwadratowych, na którym żyło prawie 2 mln ludności. W szczytowym momencie walk armia powstańcza liczyła 72 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy.

Dowódcami zrywu byli – generał Stanisław Taczak, mianowany w dniu wybuchu powstania majorem, a od 16 stycznia 1919 r. – generał Józef Dowbor-Muśnicki.

 

Źródło: tvp.info

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram