27 grudnia 2021

Obowiązek szczepień: Europa w czołówce, ale kraje z innych regionów także rozważają to rozwiązanie

(fot. Pixabay)

Coraz więcej rządów wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Poza państwami europejskimi, które wydają się wieść prym w tym zakresie, do przyjęcia wakcyn w 2022 r. będą zmuszani obywatele Singapuru, Egiptu czy Ekwadoru.

Na początku grudnia 2021 r. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen apelowała do przywódców państw europejskich, aby rozważyć kwestię obowiązkowych szczepień. Spośród krajów europejskich, przyjęcie tak drastycznego rozwiązania zabrania prawo w Szwajcarii. Przymusu nie zamierzają stosować również Szwedzi. Na razie wzbrania się przed nim także Bułgaria.

Od 1 lutego 2022 r. szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe w Austrii. Zdaniem nowego kanclerza Alexandra Schallenberga, przymus szczepień to „jedyny sposób na wydostanie się z błędnego koła fal wirusa”. Austriacy jako pierwsi w Europie zdecydowali się na przymus szczepień.

Wesprzyj nas już teraz!

W Grecji obowiązek przyjęcia wakcyny najpóźniej do 15 stycznia 2022 r. mają osoby w wieku powyżej 60. lat. W razie odmowy, spotkają się one z grzywnami w wysokości 100 euro miesięcznie. Premier Kyriakos Mitsotakis tłumaczy, że to właśnie pośród osób w wieku powyżej 60. lat odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu COVID-19 (90 proc.).

Władze od września próbują przymusić do przyjęcia preparatów przeciw COVID-19 pracowników medycznych, ale znaczna ich liczba protestuje, organizując marsze itp.

Przymus szczepień chce wprowadzić Berlin. Ostatecznie zadecyduje o tym parlament. Była kanclerz Angela Merkel mówiła niedawno, że chociaż wcześniej sprzeciwiała się przymusowi, teraz zagłosowałaby w Bundestagu na „tak”. Kanclerz Olaf Scholz jest za przymusem. Koalicjanci z Partii Zielonych np. wicekanclerz Robert Habeck uważa, że przymus jest „daleko idącą ingerencją w wolność jednostki”, ale wakcyny „chronią życie i ostatecznie wolność społeczeństwa”. Wyjaśnił, że należy „poczynić przygotowania do ogólnego obowiązku szczepień”, by chronić społeczeństwo przed piątą falą.

We Włoszech już w kwietniu 2021 r. wprowadzono przymus szczepień dla pracowników służby zdrowia. Obowiązek rozszerzono 15 grudnia 2021 r. na nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół, wojska, policji i ratowników.

Francja naciska na szczepienia pracowników służby zdrowia, opieki społecznej, strażaków i pracowników transportu. Jednak nie egzekwuje tego rygorystycznie ze względu na liczne protesty i przyszłoroczne wybory. Minister zdrowia Olivier Véran podkreślał, że trudno byłoby wyegzekwować szczepienia od osób dorosłych.

Brytyjczycy przymierzają się do wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej od 1 kwietnia 2022 r. Sekretarz zdrowia Sajid Javid jeszcze w listopadzie 2021 r. wątpił, by kiedykolwiek możliwy był w Wielkiej Brytanii przymus szczepień przeciw COVID-19 dla ogółu społeczeństwa.

Szwecja wykluczyła obowiązkowe szczepienia. Ministerstwo zdrowia przekonuje, że rząd chce budować zaufanie do szczepionek i pomagać obywatelom „w podejmowaniu świadomych decyzji” w tej sprawie. Takie podejście ma sprzyjać wysokiemu poziomowi wyszczepienia obywateli.

Obowiązek szczepień jest na Węgrzech dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli szkół publicznych i osób pracujących w instytucjach państwowych.

Dania skłania się ku podejściu szwedzkiemu. Szwajcaria zaznacza, że prawo zabrania wprowadzenia obowiązku szczepień, chociaż poszczególne kantony – zachowując surowe zasady – mogą wprowadzić pewne ograniczenia dla obywateli niezaszczepionych.

Na Łotwie od 15 grudnia 2021 r. wprowadzono obowiązek legitymowania się przez pracowników zaświadczeniami o szczepieniu lub wyzdrowieniu z COVID-19. Ten wymóg stosuje się względem osób zatrudnionych w instytucjach państwowych, także pracujących zdalnie. Obowiązek szczepień dotyczy lekarzy, nauczycieli i osób przebywających w domach opieki społecznej. Minister zdrowia Daniels Pavļutsza powiedział, że Łotwa obserwuje inne kraje i może wprowadzić przymus szczepień dla wszystkich obywateli.

Słowenia na razie wzbrania się przed przymusem. Podobnie Bułgaria, która nie wprowadziła przymusu szczepień ani dla wybranych grup wiekowych, ani dla przedstawicieli pewnych zawodów.

Przymus szczepień ma obowiązywać od 1 marca  2022 r. w stosunku do pracowników służby zdrowia w Polsce. Podobne rozwiązania mają dotyczyć nauczycieli i „służb mundurowych”.

W innych regionach świata obowiązek szczepień zamierzają wprowadzić władze Singapuru, Egiptu. Ekwadoru, Kenii, Omanu, Rosji, czy Kolumbii.

„The  Diplomat” podaje z kolei, że w krajach azjatyckich, gdzie dostęp do szczepionek jest ograniczony, obywatele skłaniają się ku ziołolecznictwu i rządy ich wspierają. W Tajlandii popularny jest środek antywirusowy Fa Talai Jone (Andrographis paniculata), znany również jako Green Chireta stosowany w przypadku przeziębienia i grypy.

Dr Kwanchai Wisitthanon, absolwent wydziału medycznego Uniwersytetu Chulalungkorn w Bangkoku, zastępca dyrektora specjalnego Departamentu Tajskiej Medycyny Tradycyjnej (DTTM) przekonuje, że w testach laboratoryjnych potwierdzono, że „Fa Talai Jone może zabić wirusa powodującego COVID-19”.

W Wietnamie zespół badawczy profesora dr Le Quang Huanz Instytutu Biotechnologii wykorzystał technologię bioinformatyczną do badań przesiewowych różnych ziół. Stosowna mieszanka ziół została dopuszczona do walidacji w badaniu klinicznym. Ministerstwo Zdrowia Wietnamu ułatwiło stosowanie ziołolecznictwa w profilaktyce i leczeniu uzupełniającym przeciw COVID-19.

 

Źródło: euronews.com, thediplomat.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram