– Zatrzymanie działań kopalni Turów spowodowałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – mówił we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, który odniósł się do informacji Onetu, jakoby rząd przyjął uchwałę, w której zgadza się na zapłacenie 200 mln zł kary nałożonej przez TSUE. – Faktyczną konsekwencją tej uchwały jest zablokowanie płatności kar dotyczących kopalni w Turowie – podkreślił rzecznik rządu.
„W związku z tym Rada Ministrów podtrzymuje dotychczasowe stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej wyrażone w postępowaniu wszczętym przez Republikę Czeską […] o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesioną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 26 lutego 2021 roku”, napisano w przyjętej w poniedziałek przez rząd uchwale.
W dokumencie zapisano też, że po rozstrzygnięciu przez TSUE sporu „będącego przedmiotem skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez Republikę Czeską w dniu 26 lutego 2021 r. lub po wycofaniu tej skargi przez Republikę Czeską, Rada Ministrów podejmie stosowne działania w odpowiedzi na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 r. w sprawie C-121/21”.
Wesprzyj nas już teraz!
Rzecznik rządu powiedział, że faktyczną konsekwencją przyjętej uchwały jest zablokowanie płatności kar dotyczących kopalni w Turowie.
– Rada Ministrów podtrzymała swoje stanowisko dotyczące sporu ws. kopalni w Turowie i środków tymczasowych w tej sprawie. Rząd w uchwale podkreślił, że zatrzymanie działań kopalni spowodowałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział Piotr Müller.
– To szczególnie istotnie w kontekście aktualnych zagrożeń geopolitycznych – podsumował rzecznik rządu.
Źródło: PolskieRadio24.pl
TK