Trzy umowy związane z budową ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej podpisała Straż Graniczna. Jej przedstawiciele podkreślają, że to inwestycja konieczna, pilna i strategiczna.
Informację potwierdził wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik. Jak dodała generał brygady Wioletta Gorzkowska ze Straży Granicznej, inwestycja według planów zostanie ukończona w czerwcu. – Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej jest absolutnie konieczna i pilna – podkreśliła.
Dla służb strzegących polskiej linii granicznej to duże wyzwanie, „inwestycja newralgiczna z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie, bo w ciągu dwóch miesięcy, udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej – stwierdziła generał Gorzkowska.
Bariera liczyć ma 186 kilometrów. Budowa zostanie podzielona na cztery odcinki, które będą powstawać równolegle. Chodzi o to by do maksimum przyspieszyć wznoszenie konstrukcji.
– Wykonanie przęseł stalowych Straż Graniczna powierzyła konsorcjum trzech firm: Polimex Mostostal S.A., który jest liderem konsorcjum, Mostostal Siedlce Sp. z o.o. i Węglokoks S.A – partnerom konsorcjum. Z kolei wykonanie robót budowlanych zostało zlecone dwóm wykonawcom: Budimex S.A. oraz konsorcjum firm Unibep S.A. Budrex Sp. z o.o. – powiedziała zastępca głównego komendanta Straży Granicznej.
Do budowy użytych zostanie prawie 41 tysięcy sztuk przęseł stalowych, tyle samo słupów stalowych H240 oraz 100 sztuk przęseł z bramkami serwisowymi. Z myślą o zwierzętach powstaną 22 bramki – przęsła z otwieranymi przejściami. Cała budowa pochłonie ponad 50 tysięcy ton stali.
„Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. Od początku grudnia było 1300 prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.” – podsumowuje portal Polskie Radio 24.
Źródło: Polskie Radio 24, Twitter
RoM