Krakowscy urzędnicy idą w zaparte i „przy okazji” remontu Placu Marii Magdaleny w Krakowie, chcą „przesunąć” znajdujący się tam pomnik ks. Piotra Skargi. Wedle ujawnionych planów Kaznodzieję Narodu miałoby zastąpić drzewo.
Nie pozwólmy urzędnikom Jacka Majchrowskiego na tego typu działania!
Podpisz petycję! Ks. Skarga zostaje!
Wesprzyj nas już teraz!
Pomnik ks. Skargi powinien zostać na swoim miejscu. Remont placu nie może stać się wymówką do realizacji w Krakowie „kultury unieważniania”. Tłumaczenia, że pomnik zostanie tylko trochę przesunięty – do pobliskich uniwersyteckich ogrodów, są kuriozalne. Nie można czekać z założonymi rękami.
Tak zasłużony dla Ojczyzny Patriota nie zasługuje na tak przedmiotowe traktowanie. Z kolei decyzje urzędników, po raz kolejny, wzbudzają niepotrzebne napięcia i podziały. Bo, co warto przypomnieć, to nie pierwsza próba usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi. Tym razem próbuje się wykorzystać do tego remont placu.
Dlaczego postać Kaznodziei Narodu zasługuje za eksponowane miejsce? Jak przypomina Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi, Ksiądz Piotr Skarga studiował na Akademii Krakowskiej, był inicjatorem powstawania kolegiów jezuickich na terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pełnił również funkcję kaznodziei na dworze Zygmunta III Wazy.
W historii naszej Ojczyzny Ksiądz Piotr Skarga zapisał się jako wielki patriota oraz niestrudzony obrońca Kościoła i Ojczyzny. Wyrazem uznania jego postawy i świętości życia jest trwający obecnie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi.
Dlatego zachowanie obecności w przestrzeni publicznej Krakowa tak ważnej w dziejach Polski Postaci powinno być patriotycznym obowiązkiem nie tylko władz miasta, mającego wyjątkowe znaczenie dla naszego dziedzictwa narodowego, ale każdego Polaka i mieszkańca Krakowa.
Postawiony w 2001 roku na Placu Marii Magdaleny pomnik, autorstwa krakowskiego artysty, prof. Czesława Dźwigaja, upamiętnia wybitną postać Kaznodziei zasłużonego dla polskiej nauki, kultury i życia religijnego, a zarazem mocno związanego z Krakowem. Pomnik został ulokowany naprzeciw świątyni, w której spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego.
Podpisz petycję! Ks. Skarga zostaje!
Zobacz także: