Kraje azjatyckie stawiają na atom. Podczas gdy w części Europy reaktory jądrowe są zamykane, Azjaci idą we wprost przeciwnym kierunku.
Jak podaje Światowe Stowarzyszenie Jądrowe, w Japonii funkcjonują obecnie 33 reaktory atomowe. Dalszych 11 jest już budowanych, planowanych lub proponowanych. Indie celują w posiadanie 72 elektrowni, co oznacza potrojenie obecnego stanu. W Chinach istnieją plany budowy ponad 200 nowych reaktorów, podczas gdy już dziś trwa wznoszenie 18.
Zupełnie inaczej jest w Europie, zwłaszcza w Niemczech. W tym roku nasi zachodni sąsiedzi zamkną swoje ostatnie sześć reaktorów atomowych. Zrobią to samo, co wcześniej uczynili Włosi. Oba te państwa nie mają planów wznoszenia kolejnych elektrowni jądrowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Co ciekawe, azjatyckiego zainteresowania energetyką jądrową nie zmniejszyła nawet katastrofa, do jakiej doszło w 2011 roku w japońskiej Fukushimie.
Łącznie w całej Azji funkcjonują dziś 35 reaktory, zaplanowanych jest budowa kolejnych 56, a proponuje się dalsze 220.
W Polsce przymiarki do budowy pierwszej elektrowni atomowej trwają od lat. W grudniu 2021 roku wskazano jako preferencyjną jej lokalizację gminę Choczewo w województwie pomorskim. W dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada się, że pierwszy reaktor zostanie uruchomiony do 2033 roku.
Źródło: Forsal.pl
Pach