– Prośby o pomoc i wsparcie napływają od chrześcijan ze wszystkich krajów byłego ZSRR. Staramy się wspierać domy dziecka, domy seniorów i domy samotnej matki, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu tamtych wspólnot – mówił w poniedziałek na antenie Polskiego Radia ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. Kryża zwrócił uwagę, że szczególnie trudna sytuacja chrześcijan jest w Kazachstanie, gdzie od 2 stycznia trwają tam demonstracje antyrządowe. W zamieszkach zginęło tam prawie 200 osób, a ponad 10 tys. tysięcy zostało aresztowanych.
– W tym kraju żyje około 20 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Jeśli chodzi o funkcjonowanie parafii niewiele się zmieniło – wyjaśnił gość Polskiego Radia.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jedynie w okolicach Ałmaty parafie i wspólnoty mają trudniejszy czas z uwagi na zakaz gromadzenia się. Każdą wspólnotę dotyka obecna sytuacja ekonomiczna, obowiązuje chleb na przydział, nie można dostać się do stacji benzynowych, bądź są ogromne kolejki. Jednak z moich informacji nikomu, ani z Polaków, ani naszych duszpasterzy nic złego się nie stało – dodał ks. Kryża.
Obecnie w Kościele za naszą wschodnią granicą pracuje 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.
Zbierane przez Zespół Fundusze przeznaczane są m.in. na renowację kościołów i sal katechetycznych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, wsparcie domów seniora i domów samotnej matki, na stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i ubogich.
Źródło: PolskieRadio24.pl, Informacyjna Agencja Radiowa
TK