11 stycznia 2022

Migranci napierają na polską granicę. Wśród nich… Kubańczycy

(Źródło: Twitter/StrażGraniczna)

68 osób próbowało ostatniej doby nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. W tym roku doszło już do ponad 300 takich prób. W nocy dwóch Kubańczyków weszło na terytorium Polski przechodząc pod mostem w Terespolu. W Mielniku doszło do siłowej próby sforsowania granicy.

Dziś w nocy niedaleko Szudziałowa grupa 16 imigrantów przecięła koncertinę i weszła na terytorium Polski. Obrzucali oni kamieniami funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wszyscy zostali zatrzymani i przewiezieni do ośrodka zamkniętego dla cudzoziemców. Ranna w poniedziałek na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariuszka SG (uderzenie w twarz granatem hukowym) została skierowana do szpitala w Białymstoku. Prawdopodobnie przejdzie zabieg chirurgiczny nosa, gdy tylko pozwoli na to jej stan zdrowia.

Również dzisiejszej nocy przekroczenie granicy w rejonie Mielnika udało się naszym służbom udaremnić m.in. dzięki będącym już na granicy, przytransportowanym tam w ostatnim czasie,  pojazdom wojskowym „Żmija”. „Samochód ten umożliwia przede wszystkim patrolowanie trudno dostępnych terenów o każdej porze doby, w różnych warunkach klimatycznych”- informuje na swojej stronie internetowej Dowództwo Generalne WP.  Tak było m.in. na odcinku w Mielniku, gdzie duża grupa cudzoziemców siłowo próbowała wedrzeć się na terytorium Polski. Powstrzymano ich dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy służb, którzy przybyli na miejsce  samochodami terenowymi „Żmija”.

Wesprzyj nas już teraz!

W Terespolu dwóch obywateli Kuby przedostało się na polską stronę pod mostem granicznym. Cudzoziemcy przeszli po elementach konstrukcyjnych budowli. Obaj zostali zatrzymani.

Jak poinformowała dziś por. SG Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej – 88 osób otrzymało postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Te osoby zostały również wpisane do rejestru, jako osoby, które mają zakaz wjazdu na terytorium strefy Schengen na okres 3 lat. Część z tych osób próbowała przekroczyć granicę nawet dwu czy trzykrotnie.

Do końca tygodnia ma wpłynąć dokumentacja techniczna od wykonawców na pierwsze odcinki zapory na granicy z Białorusią. „Około 25 stycznia oddamy place budowy, na których wykonawcy rozpoczną pracę” – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Straż Graniczna w ubiegłym tygodniu podpisała trzy umowy związane z budową zapory na granicy z Białorusią. Roboty budowlane wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum w składzie Unibep i spółka zależna Budrex. Pierwszy z wymienionych wykonawców postawi zaporę na odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a drugi – 80,7 km.

Kolejnym etapem związanym z budową zapory będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

Źródła – isokolka.eu, bialystok.tvp.pl, twitter

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 267 560 zł cel: 300 000 zł
89%
wybierz kwotę:
Wspieram