14 stycznia 2022

Niedziela nie dla tradycyjnych katolików. Drastyczne ograniczenie Mszy „trydenckiej” w diecezji pelplińskiej

(Msza święta, zdj. ilustracyjne)

Sprawowanie Najświętszej Ofiary według Mszału Rzymskiego z 1962 r., zgodnie z zarządzeniem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, ograniczono do drugiego i czwartego poniedziałku każdego miesiąca.

Publikujemy pełną treść diecezjalnego zarządzenia:

„Biorąc pod uwagę przepisy motu proprio „Traditionis custodes” z 16 lipca 2021 r. oraz odpowiedzi Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny sakramentów z dnia 18 grudnia 2021 r.; pamiętając, że księgi liturgiczne promulgowane przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II, zgodnie z dekretami Soboru Watykańskiego II, są jedynym wyrazem „lex orandi” Rytu Rzymskiego; upewniwszy się, że w diecezji pelplińskiej grupy uczestniczące w liturgii Najświętszej Ofiary, sprawowanej według Mszału Rzymskiego z 1962 r. nie wykluczają ważności i prawowitości reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium Papieży; zgodnie z kan. 31 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego; postanawiam, aby w diecezji pelplińskiej były zachowane następujące przepisy w sprawie sprawowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.

1. Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Głodowie jest jedynym miejscem sprawowania w diecezji pelplińskiej celebracji eucharystycznych z użyciem Mszału Rzymskiego, promulgowanego przez św. Jana XXIII w 1962 r.
 
2. Msze święte, o których w nr. 1. są celebrowane w drugi i czwarty poniedziałek każdego miesiąca. Czytania mszalne są wygłaszane w języku polskim z wykorzystaniem przekładów Pisma Świętego do użytku liturgicznego, zatwierdzonych przez Konferencję Episkopatu Polski.
 
3. Mszę świętą według Mszału Rzymskiego z 1962 r. mogą sprawować w diecezji pelplińskiej tylko prezbiterzy, którzy otrzymali takie pozwolenie od Biskupa Pelplińskiego po wejściu w życie motu proprio „Traditionis custodes”. Możliwość takiej celebracji, nawet bez udziału wiernych, jest ograniczona tylko do czasu i miejsca, określonych w niniejszym dekrecie.
 
4. Upoważnienie do sprawowania czynności liturgicznych w celebracjach według Mszału Rzymskiego z 1962 r. muszą otrzymać również diakoni, klerycy oraz ustanowieni według kan. 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego lektorzy i akolici.
 
5. Prezbiter, o którym w nr. 3, nie może binować, używając Mszału Rzymskiego z 1962 r. Pierwszeństwo celebracji ma zawsze Msza święta sprawowana w parafii lub wspólnocie, gdzie kapłan pełni urząd.
 
6. Nie sprawuje się innych sakramentów i sakramentaliów według obrzędów sprzed reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II.
 
7. Ze względu na liczbę wiernych uczestniczących w celebracjach według Mszału Rzymskiego z 1962 r., nie zostaje mianowany delegat, o którym w art. 3 § 4 „Traditionis custodes”. Opiekę duszpasterską i duchową nad tymi grupami wiernych sprawuje Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. Prezbiterzy, o których w nr. 3, podlegają stałej formacji prowadzonej przez Moderatora ds. formacji stałej prezbiterów diecezji pelplińskiej, który zwróci szczególną uwagę na ich wierność Magisterium Kościoła, w tym nauczaniu Soboru Watykańskiego II.
 
Niniejszy dekret wchodzi w życie 15 stycznia 2022 r.
Biskup Pelpliński

Źródło: Facebook.com / Msza Święta Trydencka – Diecezja Pelplińska
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(100)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 270 383 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram