17 stycznia 2022

Już trzy lata rozbijają Kościół. Maria 2.0 wciąż próbuje rozmontować nauczanie

Już od trzech lat działa w Niemczech organizacja Maria 2.0 – reformistyczna grupa w Kościele, które chcą stworzyć „nową Maryję”, taką, która nie będzie już pokorna, ale „weźmie sprawy w swoje ręce”. Skutki ich działalności są opłakane, a grupa zapowiada kolejne akcje.

Organizacja Maria 2.0 powstała na początku 2019 roku. Grupa została stworzona przez kobiety, które domagały się dostępu do sakramentu święceń kapłańskich. Pierwszą głośną akcją Maria 2.0 był bojkot Kościoła – przez tydzień aktywistki w całym kraju zamiast być na Mszy demonstrowały pod kościołami, nie przychodziły też do pracy w kościelnych instytucjach. W związku z dużym echem, z jakim spotkała się ta akcja, biskupi zaczęli przyjmować Maria 2.0 na audiencjach  – i organizacja ukonstytuowała się. Teraz kończy 3 lata i zapowiada, że będzie dalej działać na rzecz zmian w Kościele. Jak mówi jej obecna liderka, Katrin Richthofer, trzeba coś zrobić, bo „dalej tak już być nie może”.

Richthofer współzakładała Maria 2.0, ale nie wszystkie jej koleżanki są ciągle w organizacji. Dwie główne założycielki, Lisa Kötter i Anrea Voß-Frick, są już poza Kościołem – dokonały apostazji, bo dwa lata po założeniu Maria 2.0 uznały, że zmiany idą za wolno.

Wesprzyj nas już teraz!

Obecna liderka grupy uważa jednak, że wiele dzieje się na korzyść z perspektywy dążeń organizacji. Rzeczywiście, w ubiegłym roku Maria 2.0 współposiadała za akcję błogosławienia par homoseksualnych w Niemczech, co zostało odnotowane chyba na całym świecie i ściągnęło na Kościół za Odrą powszechne zarzuty o schizmę czy herezję. Richthofer w rozmowie z Katholisch.de z okazji trzecich urodzin Maria 2.0 właśnie tamtą akcję podaje jednak za sukces grupy.

Biskupi in gremio nie potępiają organizacji. Wprawdzie podczas protestu kościelnego z 2019 roku czy też akcji błogosławienia homozwiązów kilku wyraziło się krytycznie, w dużęj części pozostają jednak z Maria 2.0 w dialogu. Przewodniczący Episkopatu bp Georg Bätzing sam opowiada się za wprowadzeniem w Kościele święceń kobiet. Richthofer uważa, że czyni także pod naciskiem Maria 2.0.

Grupa angażuje się też w Drogę Synodalną w Niemczech oraz ma nadzieje zabierać głos na globalnym synodzie o synodalności. W listopadzie 2021 roku Maria 2.0 zorganizowała wysyłkę około 20 000 pocztówek do papieża, gdzie wypisano hasła reformistyczne i grożono odejściem z Kościoła. W ten sposób organizacja chce zwrócić uwagę Watykanu na swoje istnienie.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram