– Piąta fala stała się faktem – oznajmił premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając nowe wytyczne walki z pandemią. Dużo większa zaraźliwość nowej mutacji koronawirusa przełoży się na rekordową ilość zakażeń, nawet do 140 tys. dziennie. W takim „katastrofalnym” scenariuszu konieczne będzie ponowne przerzucenie wysiłku systemu ochrony zdrowia na walkę z COVID-19. Władze zapowiedziały więc szereg zmian w systemie ochrony zdrowia.
– Musimy się przygotować najlepiej jak potrafimy – podkreślił premier, ogłaszając nowe wytyczne w walce z pandemią, ustalone podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezes Rady Ministrów zapowiedział przygotowanie kolejnych łóżek kowidowych, spodziewając się w szczytowym okresie nawet tysiąca hospitalizacji dziennie.
Zmianie ulegnie również system testowania; w każdej aptece dostępne będą darmowe testy antygenowe. Rząd apeluje również o ograniczenie kontaktów, przede wszystkim zaleca przejście w tryb pracy zdalnej i hybrydowy system edukacji „tam gdzie tylko można”.
Wesprzyj nas już teraz!
Również w trosce o najbardziej narażonych, czyli seniorów po 60 r.ż., rząd wprowadza możliwość domowej wizyty lekarza pierwszego kontaktu do 48h dla każdej takiej osoby z pozytywnym wynikiem testu. W tym celu dla pracowników systemu ochrony zdrowia zostaną wprowadzone „dodatkowe mechanizmy zachęcające”. Powołując się na przykład krajów, gdzie dominuje już wariant Omikron, minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że „opieka poza-szpitalna ma tutaj dużo większe znaczenie” i, że „musi zostać zintensyfikowany, wzmożony wysiłek POZ nad pacjentem, który jeszcze nie trafił do szpitala”. W przypadku zakażenia Omikronem decydująca jest diagnoza w pierwszych dwóch dobach od wystąpienia objawów oraz zastosowanie odpowiedniej „terapii z użyciem leków”.
Dodatkowo, do siedmiu dni zostanie skrócona kwarantanna. Za jeden z głównych celów tego działania rząd podaje utrzymanie wszystkich innych świadczeń medycznych, aby ze względu na koronawirusa nie zostały zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko by uruchomić mechanizmy aktywujące pozostałą część służby zdrowia – zapowiedział premier Morawiecki.
Odnosząc się do kwestii Rady Medycznej, premier wyraził wdzięczność wszystkim doradzającym, podkreślając, że znaczna część z nich wciąż będzie doradzać rządowi. Od teraz nie tylko w kwestii zapobiegania transmisji COVID-19, ale i stopniowego wychodzenia z pandemii. – Zróbmy wszystko aby Omikron był ostatnią fazą walki z koronawirusem – podsumował Mateusz Morawiecki.
PR
***
Podajemy komunikat za gov.pl:
Testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach
Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które zrealizujesz bez skierowania od lekarza. Od 27 stycznia 2022 r. test będziesz mógł wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów).
Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Twój wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.
Skracamy kwarantannę do 7 dni
Wprowadzane zmiany dotyczą także czasu obywania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Badania osób 60+ chorych na COVID-19
Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada Cię w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.
Zwiększamy bazę łóżkową
Wraz ze wzrostem zachorowań będziemy zwiększać bazę łóżkową w szpitalach. W zależności od potrzeb, zmiany będą przebiegać w trzech etapach:
I ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,
II ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 60 tys.,
III ETAP – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.
Zwiększone nakłady środków ochrony indywidualnej
Tylko od początku grudnia 2021 r. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zleciła wydanie:
ok. 2 500 000 szt. masek medycznych lub chirurgicznych,
ok. 450 000 szt. półmasek FFP2,
blisko 760 000 szt. półmasek FFP3,
ok. 560 000 szt. kombinezonów ochronnych,
ok. 750 000 szt. fartuchów ochronnych, ok. 800 000 szt. osłon i ochraniaczy na buty,
ok. 15 600 000 szt. rękawic jednorazowych,
ok. 500 000 szt. czepków ochronnych.
95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego
W odpowiedzi na nowy wariant Omicron i wzrost liczby zachorowań na COVID-19 zwiększamy zaplecze ratownictwa i transportu medycznego. W gotowości pozostaje 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 130 zespołów transportu sanitarnego COVID. Do tej pory funkcjonowało 68 zespołów. Zapewnienie szybkiego dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej pozwoli przyspieszyć podjęcie specjalistycznego leczenia.