Trwają zmagania o przyszłość pomnika księdza Piotra Skargi w Krakowie. Władze miejskie chcą usunąć go z niezwykle eksponowanego miejsca w samym sercu miasta po to, by schować za ogrodzeniem tak, by mało kto mógł go oglądać. W obronie dotychczasowej lokalizacji powstał Społeczny Komitet Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi. Jak mówi prezes SKOPKPS, Dariusz Walusiak, w sprawie chodzi o najwyższe wartości.
– Uznajemy, że to nie jest tylko próba usunięcia pomnika, żeby w tym miejscu stworzyć jakiś skwer zieleni i posadzić drzewo, tylko jest to kolejny zamach na nasz katolicyzm, który uosabia ksiądz Skarga. Dlatego stanęliśmy w jego obronie – powiedział Dariusz Walusiak portalowi PCh24.pl.
Pomnik księdza Skargi znajduje się obecnie na placu św. Marii Magdaleny, naprzeciw kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. To w tym kościele spoczywa ciało zmarłego w 1612 roku kapłana i wielkiego Polaka.
Wesprzyj nas już teraz!
Niestety, we władzach miejskich Krakowa pojawił się pomysł, by przenieść ten pomnik w inne miejsce, pomiędzy wspomnianym kościołem a pobliskim Collegum Broscianum. To oznaczałoby jednak, że monument upamiętniający Kaznodzieję Narodu będzie bardzo słabo widoczny.
– Pomnik stoi przy Drodze Królewskiej prowadzącej z Wawelu do Rynku. Trasa bardzo uczęszczana szczególnie przez turystów, bo to jest ulica Grodzka. A teraz miałby trafić za płot – powiedział Dariusz Walusiak.
Jak dodał, na to nie można się zgodzić.
– Tu nie chodzi o sam pomnik, ale o to, kto jest na tym pomniku. To jest pomnik księdza Piotra Skargi, człowieka bardzo zasłużonego dla Polski. To on do literatury politycznej jako pierwszy wprowadził słowo „ojczyzna”; to on napisał „Kazania Sejmowe”, do dzisiaj niezwykle aktualne. Ksiądz Skarga przestrzegał Polaków przed tym, co ich czeka, jeżeli nie będą łączyli życia ojczyzny z wiarą katolicką. Mocno zapisał się powstrzymując działalność reformacji w naszym kraju – wskazał szef SKOPKPS.
Dariusz Walusiak zaznaczył, że powstała też lista honorowa osób, które sprzeciwiają się przeniesieniu pomnika. Podpisują się pod nią znani i zasłużeni Polacy z całego kraju, od Krakowa przez Warszawę aż po Gdańsk. Jest tak, po ksiądz Skarga ma potencjał jednoczenia polskich katolików.
– Działalność księdza Skargi jest nierozerwalnie związana z katolicyzmem. Gdy działał ksiądz Skarga, to Polska była bastionem katolicyzmu. Dzisiaj ten bastion jest już osłabiony, dlatego musimy go wzmacniać – stwierdził Dariusz Walusiak.
Szef SKOPKPS poinformował też, że 6 lutego w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 12:30 odprawiona zostanie Msza święta o rychłą beatyfikację księdza Piotra Skargi. Po Mszy pod pomnikiem księdza Skargi odmówiona zostanie modlitwa w intencji Polski pod patronatem księdza Skargi.
Źródło: PCh24.pl
Pach