Minionej doby dziewięć osób próbowało nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi – informują funkcjonariusze Straży Granicznej na Twitterze. Doszło do ataków na polskie służby. Imigranci rzucali w obrońców naszej granicy kamieniami. Przypuszczalnie na Białorusi jest jeszcze 1,5 tys. imigrantów.
Pozostający na Białorusi imigranci są w ogromnej większości młodymi mężczyznami, mającymi obecnie jeden cel – sforsować granicę. Tę desperację widać było podczas ataków na granicę jakie przeprowadzili oni ostatniej doby. Grupa 9-osobowa imigrantów na odcinku w okolicy Czeremchy, rzucała kamieniami w polskie patrole wojskowe. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale było do tego blisko. Agresywnych imigrantów zatrzymano, gdyż udało się im przekroczyć granicę.
Według informacji niemieckich służb na Białorusi nadal przebywa około 1,5 tys. imigrantów, którzy zamierzają nielegalnych przejść przez granicę Unii Europejskiej. Według resortu spraw zagranicznych Niemiec, 628 imigrantów koczuje w centrum logistycznym w Bruzgach. Centrum to znajduje się kilometr od przejścia granicznego w Kuźnicy, przy trasie z Białegostoku do Grodna i dalej do Mińska. Cały kompleks zajmuje 10 tysięcy m2. Centrum logistyczne składa się również z parkingu na 200 samochodów, kawiarni, oddziału banku, chłodni. Jest tu też hostel z 40 łóżkami. W hostelu mieszkają białoruscy strażnicy.
Wesprzyj nas już teraz!
W ostatnich wypowiedziach Aleksander Łukaszenko ostrzegał Zachód, że fala imigracji przez Białoruś szybko nie ustanie. „Może wam się wydawać, że sytuacja z uchodźcami jest już rozwiązana, ale tak wam się tylko wydaje. Jak szli, tak idą. Idą prosto. I o czym ostrzegałem Zachód – kiedyś latali samolotami, teraz poszli pieszo. Póki co nie tłumy, ale przenikają tu po trochu. Przy czym, codziennie. W ciągu ostatniego tygodnia na drugą stronę przeszło nawet 200 osób – do Polski, na Litwę, Łotwę. Ale głównie do Polski” – powiedział Łukaszenka.
Tymczasem Straż Graniczna poinformowała dziś, iż od początku tego roku zorganizowała przymusowe powroty dla 53 cudzoziemców, w tym dla 38 obywateli Iraku. Cudzoziemcy wrócili do krajów pochodzenia lub do krajów, w których mieli legalny pobyt. Wśród tych osób było 9 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.
Aleksandr Łukaszenka grozi, że imigranci wrócą na granicę w większej liczbie. Mówi o wznowieniu dużej presji imigracyjnej na Polskę i kraje bałtyckie. Niewykluczone, że już wczesną wiosną reżim w Mińsku spróbuje przy pomocy służb rosyjskich, których na Białorusi jest coraz więcej, otworzyć lądowy szlak przez Rosję dla imigrantów z Azji Środkowej i Afryki.
Polska przygotowuje się do tej fali imigracyjnej. Od wtorku, 25 stycznia, trwa budowa muru na granicy polsko – białoruskiej. Prace prowadzone są na kilku odcinkach jednocześnie. Wbrew głosom sprzeciwiającym się budowie nowoczesnego ogrodzenia na granicy polsko – białoruskiej, prace postępują bez żadnych przeszkód. Docelowo ma stanąć 186 km nowoczesnej zapory, z przejściami i furtkami między innymi dla dzikich zwierząt. Całość ma być gotowa w lipcu tego roku.
Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali już ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Źródło – Kresy24.pl, belsat.eu, db24.pl
Adam Białous
Wczoraj tj.01.02 na terytorium🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾9 os.-zatrzymano m. in.obywatela Kazachstanu.
Na odcinku #PSGCzeremcha 8 cudzoziemców nielegalnie przekroczyło granicę-żołnierze🇧🇾rzucali kamieniami w polskie patrole,które próbowały zatrzymać imigrantów. pic.twitter.com/XGMnRSeWGP— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 2, 2022