2 lutego 2022

Świeccy wybiorą biskupów, kapłaństwo kobiet i zniesienie celibatu. Niemcy wznawiają obrady Drogi Synodalnej

(Źródło: synodalerweg.de)

W dniach 3-5 lutego odbędzie się we Frankfurcie nad Menem trzecie zgromadzenie plenarne Drogi Synodalnej, dialogu na temat reform w Kościele katolickim kraju. Około 230 członków synodu, który się spotkają, będą mieć do przedyskutowania nie mniej niż

Trzecie zgromadzenie synodalne skoncentruje się głównie na tzw. tekstach zachęcających do działania. Wśród postulatów jest m.in. współdecydowanie świeckich przy mianowaniu nowych biskupów, złagodzenie obowiązkowego celibatu księży czy dopuszczenia kobiet do diakonatu.

Zdecydowana większość grupy roboczej ds. moralności seksualnej w przygotowanym przez siebie dokumencie opowiada się za błogosławieniem par homoseksualnych. Do tej pory wielu biskupów uważało takie błogosławieństwa za kwestię sumienia poszczególnych proboszczów. Członkowie Forum liczą teraz na to, że Zgromadzenie Synodalne większością dwóch trzecich głosów poprze wezwanie do transparentnej regulacji tej kwestii.

Wesprzyj nas już teraz!

Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę na to, że zupełnie inne podejście do homoseksualizmu „wisi w powietrzu od dłuższego czasu”. W niespełna rok po głośnej kampanii #lovewins, w ramach kampanii #OutInChurch na stronie internetowej i w telewizyjnym filmie dokumentalnym ok.150 pracowników kościelnych ujawniło się jako homoseksualiści.

Co na to Rzym? To pytanie ostatecznie zadecyduje o powodzeniu i „wybojach” Drogi Synodalnej. Ostatnio coraz częściej pojawiają się sygnały, że biskupowi Georgowi Bätzingowi udaje się lepiej powiązać niemiecką inicjatywę z ogłoszonym przez papieża Franciszka procesem synodalnym Kościoła powszechnego. Według KNA przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich pozostaje w tej sprawie w stałym kontakcie z kard. Mario Grechem, szefem Sekretariatu Synodu Biskupów Kościoła powszechnego.

Długo przygotowywana Droga Synodalna – wspólny projekt biskupów i świeckich – rozpoczęła się oficjalnie w pierwszą Niedzielę Adwentu 2019 symbolicznym zapaleniem świec w wielu kościołach w Niemczech. O podjęciu tej inicjatywy zadecydowała Konferencja Biskupów Niemieckich w marcu 2019.

 

Źródło: KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(32)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 307 296 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram